Biegunka to częsta dolegliwość, która dotyczy zarówno dzieci i dorosłych. Często jednak nie wiemy co jeść podczas biegunki. A odpowiednia dieta może pomóc w złagodzeniu jej. W zasadzie lekkostrawna dieta oraz odpowiednie nawodnienie stanową podstawę żywienia podczas biegunki.
Biegunka – co jeść w pierwszych godzinach
Najlepiej nic. Podczas biegunek dochodzi do dużej utraty wody z organizmu. Dlatego podstawą interwencji żywieniowej powinno być dbanie o odpowiednie nawodnienie przez cały czas jej trwania.
Przez pierwsze 3-4 godziny należy podawać tylko płyny. Powinna być to przede wszystkim woda niegazowana. Można również wprowadzić słaby napar czarnej herbaty, która ma działanie zapierające. Dodatkowo warto zakupić w aptece preparat do nawadniania przy biegunkach. Można go nabyć bez recepty. Płyny spożywamy małymi łykami co kilka minut.
Unikamy słodkich napojów. Mogą one zawierać w swoim składzie substancje słodzące takie jak sorbitol, ksylitol oraz mannitol. Substancje te nasilają objawy biegunki. Znajdują się one również w słodyczach, przede wszystkim w gumach do żucia dlatego należy unikać ich przy biegunce.
Wprowadzenie posiłków stałych
Po 3-4 godzinach wprowadzamy stałe posiłki. Najlepiej rozpocząć od kleiku ryżowego lub rozmoczonego w mleku/herbacie czerstwego pieczywa. Później dietę stopniowo rozszerzamy, dodając chude mięsa i nabiał.
Przy biegunce układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy dlatego bardzo ważne jest, aby go nie podrażniać. Na ten czas należy zrezygnować z produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik pokarmowy.
Do przygotowania posiłków wykorzystuj pszenne pieczywo oraz jasne drobne makarony. Przy biegunkach najlepiej sięgać po pieczywo lekko czerstwe oraz sucharki.
Biegunka — czy warto jeść błonnik pokarmowy?
Źródłem błonnika pokarmowe są nie tylko produkty zbożowe, ale również warzywa i owoce. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z wszystkich warzyw i owoców. Istnieje kilka sposobów na ograniczenie w nich zawartości błonnika pokarmowego.
Najwięcej błonnika pokarmowego znajduje się w skórce, dlatego przy biegunkach należy obierać wszystkie warzywa i owoce przed spożyciem. Należy również usuwać pestki z owoców nawet te drobne znajdujące się w truskawkach. W celu ich usunięcia należy przetrzeć owoce przez sito.
Na lepszą tolerancję błonnika wpływa również wysoka temperatura. Dlatego warzywa i owoce przez spożyciem należy wcześniej ugotować.
Niektóre owoce i warzywa na czas biegunki należy całkowicie wyeliminować. Należą do nich czereśnie, gruszki, śliwki, ananas, agrest. Unikaj warzyw kapustnych, papryki oraz kukurydzy.
Jeśli chcesz kupować zdrowsze produkty spożywcze na co dzień, zerknij do mojego e-booka “Zdrowszy Wybór”. To właśnie zdrowe nawyki żywieniowe mają największy wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę.
Wyeliminuj tłuste i smażone potrawy
Posiłki najlepiej przygotowywać poprzez gotowanie na parze lub w wodzie. Eliminujemy potrawy smażone.
Nie zalecane są tłuste mięsa takie jak wieprzowina. Zamiast nich sięgnij po chudego kurczaka lub chudą rybę. Wskazane są również jajka gotowane na miękko.
Niedozwolonymi dodatkami do pieczywa są sery żółte, sery pleśniowe, Feta oraz tłuste wędliny i pasztety. Zamiast nich wybierz biały ser twarogowy oraz chude wędliny drobiowe.
Z nabiału do diety można włączyć mleko 1,5%, kefir, jogurt oraz mleko zsiadłe.
Jeśli masz problem ze skomponowaniem zdrowych posiłków, sprawdź gotowe diety, które przygotowałam. Znajdziesz tu i dietę dla zabieganych i dietę dla użytkowników Thermomix.
Podsumowując, przy biegunkach najważniejsze jest nawadnianie. Po 3-4 godzinach wprowadza się stałe posiłki, których podstawę powinny stanowić produkty skrobiowe pozbawione błonnika pokarmowego.
Znasz teorię, ale nie wiesz jak poprawnie ją zastosować? Wolisz bym Ci pomogła?
Mogę przeanalizować Twoje żywienie i poradzić Ci, co zmienić za pomocą porady dietetycznej. Dostępna tutaj
Ułożę dla Ciebie dietę specjalistyczną. Możesz zamówić ją tutaj
Literatura
- Włodarek D, Lange E, Kozłowska L, Głąbska D. Dietoterapia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2014.
- Mach T, Szczeklik K, Algorytmy postępowania w ostrej biegunce infekcyjnej, Zakażenie XXI wieku, 2018, 1(5), s. 245-252
- Krajewska J, Postępowanie w biegunkach, Lek w Polsce, 2015, 25, s.6-12