Cele dietetyczne – jakie plany są realne, a jakie nie realne?
Określenie celu motywuje nas do działania. Tak jak w życiu zawodowym jasno określony cel podczas odchudzania może korzystnie wpłynąć na nasze działania. Wiedząc co chcemy osiągnąć, łatwiej będzie nam wdrożyć zmiany. Ta metoda zadziała jednak tylko wtedy gdy cel będzie realny przez nas do osiągnięcia.
Jeśli już wiesz co chcesz osiągnąć i skutecznie schudnąć lub utrzymać efekty diety zarezerwuj miejsce w grupowym programie dietetycznym online Ogarnę dietę w 6-tygodni! – Zarezerwuj miejsce.
Poznaj granice swojego organizmu
Organizm ludzki to skomplikowana machina, może dużo wytrzymać jednak jeśli przekroczymy jego granicę zapewne odbije się to na naszym zdrowiu. Chcąc szybko schudnąć stawiamy sobie takie cele jak „20 kg w ciągu miesiąca”. Niestety zbyt szybkie tempo utraty masy ciała sprzyja m.in. efektowi jojo. Bezpiecznie jest chudnąć 0,5-1 kg w przeciągu tygodnia. Znając ograniczenia naszego organizmu możemy sformułować realny cel.
Znając powyższe informacje, w przypadku chęci schudnięcie cel powinien brzmieć w następujący sposób: „ schudnę 1 kg w przeciągu dwóch tygodni”.
Decydując się na cel w postaci ilości straconych kilogramów pamiętaj, że nie zawsze są one miarodajne, szczególnie podczas dalszych etapów odchudzania. Mierz równolegle swoje obwody, dzięki czemu będziesz wiedzieć czy twoje starania przynoszą efekty.
Chcesz zmienić nawyki żywieniowe? Wyznacz sobie cel
Wyznaczanie celów pomocne jest również w zmianie nawyków żywieniowych. Nie wystarczy jednak aby powiedzieć sobie „zmieniam swoje nawyki na lepsze”. Twój cel musi być konkretny czyli zmieniamy jeden nawyk. Posłużmy się tutaj przykładem.
Twoje nowe postanowienie to spożywanie większej ilości warzy i owoców. Sformułowanie „większa ilość” jest zbyt ogólne. Musisz mieć możliwość kontroli swojego celu, czyli musi on być mierzalny. W związku z tym do celu dodaj ilość – „będę jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie”. Po ustaleniu takiego celu zastanów się czy jesteś w stanie go od razu osiągnąć? Jeśli nie, zmniejsz liczbę warzyw i owoców i początkowo spożywaj 2 porcje w ciągu dnia. Oczywiście według zasad zdrowego żywienia dobrze by było abyś prędzej czy później zaczął jeść 5 porcji. Nie musisz jednak tego robić od razu. Ustal konkretny termin do którego zmienisz ten nawyk.
Zbierając razem te wszystkie zasady mamy konkretny cel „Za 5 tygodni będę spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie. W tym celu będę w każdym tygodniu dodawać jedną porcję warzyw i owoców do swojego jadłospisu”. Jeśli wcześniej owoce i warzywa pojawiały się w twoim jadłospisie sporadycznie to tak sformułowany, realny cel bardziej pomoże ci zmienić nawyk niż radykalne zmiany, które mogą być ciężkie do osiągnięcia od razu.
Takie cele mogą dotyczyć każdego nowego nawyku żywieniowego. Lepiej sformułować kilka, konkretnych celów niż jeden zbyt ogólny.
Dlaczego tak ważne są realne cele?
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe kształtują się latami, często już od dzieciństwa. Ważne jest więc aby poznać swoje aktualne możliwości i wprowadzić zmiany stopniowo. W przypadku odchudzania musimy znać ograniczenia naszego organizmu. Jeśli nie weźmy tego pod uwagę to nie osiągnięcie celu wpłynie negatywnie na nasze emocje. Będziemy się czuć bezradni i zdemotywowani do podjęcia kolejnych prób odchudzania.
Realne, konkretne cele to skuteczna metoda w zmianie nawyków żywieniowych oraz w utracie masy ciała. Poznaj swoje możliwości i ograniczenia i już dziś dokonaj zmian formułując realne cele dotyczące zdrowego stylu życia.
Literatura:
1. B. Pétré et al., “Weight loss expectations and determinants in a large community-based sample,” Prev. Med. Reports, vol. 12, no. August, pp. 12–19, 2018,
2. R. J. Paxton, W. C. Taylor, G. E. Hudnall, and J. Christie, “Goal Setting to Promote a Health Lifestyle.,” Int. Proc. Chem. Biol. Environ. Eng., vol. 39, pp. 101–105, 2012
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(zarządzanie) (dostęp: 23.10.2020 r)