Cheat meal,cheat day – przerwa w diecie
Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome wpływu odżywiania na stan zdrowia. Pomimo dużej motywacji do przestrzegania diety, często nachodzi nas ochota na posiłek, który kiedyś uwielbialiśmy, ale jest on nie konieczny zdrowy. Stąd powstała idea oszukanego posiłku i oszukanego dnia z angielskiego cheat meal i cheat day.
Czym jest cheat meal i cheat day?
Cheat meal to w tłumaczeniu na polski oszukany posiłek. Jest to posiłek w którym pomimo zdrowego odżywiania się na co dzień, pozwalamy sobie na wszystkie niezdrowe przekąski i potrawy, które lubimy. Zasada jest taka, że 90% posiłków diecie to posiłki zdrowe, a 10% niezdrowe.
Cheat day idzie o krok dalej. Jest to dzień w którym jemy same zakazane potrawy. Pizza, chipsy, frytki, słodycze – w tym jednym dniu możesz sobie na to wszystko pozwolić. Brzmi świetnie, jednak czy aby na pewno nie wpływa to negatywnie na przebieg diety?
Cheat meal/cheat day- zalety
Cheat meal ma stanowić motywację do przestrzegania diety. Jest traktowany jako nagroda za np. całomiesięczne skrupulatne przestrzeganie diety. Ma również zapobiegać nagłym zachcianką na dany produkt. Zachcianki pokarmowe to silna chęć na zjedzenie konkretnego produktu spożywczego. W odróżnieniu od głodu, zazwyczaj nie udaje się ich zaspokoić spożyciem innego produktu.
Cheat meal wprowadzany jest do diety głównie ze względów psychologicznych, ale w wielu źródłach można znaleźć informacje o tym, że taki wysokokaloryczny posiłek przyśpiesza metabolizm. Wpływa na wzrost termogenezy poposiłkowej czyli na przyśpieszenie metabolizmu związanego z tym, że nasz organizm musi zużyć energie na strawienie, wchłonięcie i strawienie składników odżywczych. Na przyśpieszenie metabolizm na ma również wpływ wzrost poziomu leptyny. Jest to tzw. hormonu sytości, którego poziom podczas diety redukcyjnej jest zazwyczaj obniżony. Zjedzenie wysokokaloryczne posiłku, zwiększa jej poziom. Przyśpieszenie metabolizmu jest prawdą, ale należy mieć na uwadze fakt, że efekt ten jest krótkotrwały.
Cheat meal może być rozwiązaniem, gdy podczas diety czeka nas niespodziewane wyjście. Możliwe, planujemy weekendowe wyjście ze znajomymi lub dostaliśmy zaproszenie na przyjęcie urodzinowe czy wesele. Przy takich okazjach często ciężko jest przestrzegać zdrowej diety. Cheat meal zaplanowany na takie okazje, zmniejsza w nas poczucie winy, że zjedliśmy coś zakazanego. Na następny dzień bez wyrzutów sumienia możemy powrócić do diety.
Cheat meal/cheat day – wady
Cheat meal nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Szczególnie na początku przygody z odchudzaniem. Początek diety to czas gdy nowe nawyki żywieniowej w nas się dopiero kształtują oraz uczymy się kontrolować naszą silną wolę. Wiele osób dochodzi do wniosku, że jeżeli pozwolili sobie na wielką porcję lodów z bitą śmietanę i nie przytyli od tego, to mogą sobie na to pozwolić kolejnego dnia. O ile jedna czy dwie porcje nie zrobią różnicy, to kolejne już tak i cały proces odchudzania i zmiany nawyków przepadnie.
W jednym oszukanym posiłku jest łatwiej o kontrolę kalorii niż w całym oszukanym dniu. Kalorie podczas cheat day często przekraczają dzienne zapotrzebowanie. Zapewne gwałtowanie od tego nie przytyjemy, ale również nie schudniemy. Należy mieć na uwadze, że gdy zawartość tkanki tłuszczowej w naszym ciele przekracza 15-20% to większe prawdopodobieństwo, że nadmiar kalorii odłoży się w niej niż w mięśniach.
Decydując się na „dietetyczne grzechy” lepiej wybrać cheat meal niż cheat day ponieważ łatwiej w nim o kontrolę. Cheat meal może stanowić pewnego rodzaju motywację, ale przy słabej woli może utrudnić przestrzeganie diety. Zbuduj zdrowe nawyki żywieniowe, krótkotrwała zmiana nie jest korzystna. Do budowania nawyków żywieniowych stworzyłam poradnik.
Literatura
- https://weatherford5.com/blog/how-to-cheat-cheat-meals/ (dostęp: 17.11.2018)
- http://www.theissnscoop.com/tag/cheat-meal/ (dostęp: 17.11.2018)
- https://www.premierglobal.co.uk/blog/do-cheat-meals-make-diet-sense/ (dostęp: 17.11.2018)
- http://www.leehayward.com/cheat_meals.htm (dostęp: 17.11.2018)