Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach?
Przygotowanie dużej ilości potraw w okresie świątecznym to element naszej kultury. Ile razy powtarzałeś sobie, że tym razem ugotujesz mniej dań, a i tak kończy się zawsze tak samo? Nadmiar jedzenia nie zawsze musi się jednak zmarnować. Poznaj kilka zasad, które pozwolą ci dobrze wykorzystać nadwyżkę potraw.
Wykorzystaj do innych potraw
Recykling jedzenia to najłatwiejszy sposób na wykorzystanie jego nadmiaru. Choć nie wiadomo jak pyszne potrawy świąteczne przygotowaliśmy, jedząc je kilka dni z rzędu mogą szybko się z nudzić.
Wielu z nich można nadać nowego charakteru. Pozostałe pieczone mięsa możesz użyć jako dodatek do kanapek. Pokrojone sprawdzą się również jako składnik zapiekanki obiadowej. Dodaj makaron, ulubione warzywa i wszystko wstaw do piekarnika.
Zamroź na później
Część potraw możesz zamrozić. Jest to łatwy sposób na przechowanie żywności. Utrwalone w ten sposób produkty mogą znajdować się w zamrażalniku przez kilka miesięcy.
Mrozić możesz świąteczne zupy takie jak barszcz i zupa grzybowa inne potrawy takie jak bigos, wędliny oraz pasztet.
Pamiętaj aby przed świętami zaopatrzyć się w większą ilość pojemników do żywności. Potrawy najlepiej mrozić w małych porcjach. Będzie ci wygodniej po nie sięgać. Jeśli zamrozisz wszystko w jednym pojemniku to musisz rozmrozić cały, a ze względu na ryzyko zakażeń mikrobiologicznych raz zamrożonych potraw nie można mrozić ponownie.
Czy można zamrozić pierogi?
Zamrozić możesz również pierogi. Jeśli po ulepieniu pierogów, przed ich ugotowaniem stwierdzisz, że jest ich za dużo to jest to najlepszy moment na zamrożenie. Surowe pierogi zblanszuj – czyli gotuj przez 30 sekund w wodzie, a następnie rozłóż na tacy i wystudzone wsadź do zamrażalnika. Gdy się zamrożą dopiero wtedy umieścić je wszystkie razem w jednym pudełku.
Ogranicz kupowanie gotowych potraw
To punkt, który powinieneś zastosować w trakcie zakupów świątecznych. W naszym kraju większość potraw tradycyjnie przygotowuje się samemu. Choć producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych produktów spożywczych dedykowany na święta to podejdź do tego ze zdrowym rozsądkiem. Większość osób i tak chętniej przy stole sięgnie po domowe potrawy i wypieki.
Jeśli już jednak kupiłeś gotowe produkty to sprawdź datę. Jeżeli jest długa to nie otwieraj ich. Najpierw spożyj produkty przygotowane na święta, a dopiero później te gotowe.
Podziel się z potrzebującymi
Co raz częściej organizowane są akcje w których można niespożyte pożywieniem przekazać osobom potrzebującym.
Jadłodajnie, które przyjmują żywność działają w niemal każdym mieście w Polsce. Możesz je zawieść tam samemu, a jeśli nie masz transportu to w okresie bożonarodzeniowym istnieje możliwość skorzystania z pomocy kierowcy, który odbierze od ciebie nadmiar jedzenia.
Oprócz tego w większych miastach Polski obecne są lodówki w których można umieścić gotowe posiłki. Pamiętaj zawsze o tym aby posiłki, które chcesz przekazać dokładnie opisać datą.
Zamiast wyrzucać jedzenie warto je ponownie wykorzystać. Jeśli nie lubisz za bardzo kombinować w kuchni to zaopatrz się w pojemniki na żywność i jego nadmiar zamroź. Jeśli nie chcesz czegoś mrozić lub nie masz pomysłu na wykorzystanie pozostałych dań to rozważ przekazanie nadmiaru świątecznych potraw potrzebującym.