Czy potrawy z grilla są dla ciebie dobre?
Polacy bez wątpienia kochają grilla. W sezonie letnim, grillowane potrawy pojawiają się na naszych talerzach stosunkowo często. Potrawy przygotowane w ten sposób są smaczne i aromatyczne dlatego chętnie je przygotowujemy. Oprócz aspektu żywieniowego, grillowanie stanowi pewnego rodzaju rozrywkę i spotkanie towarzyskie. Niestety pomimo tych licznych pozytywów grillowane potrawy, szczególnie spożywane w dużych ilościach nie są korzystne dla naszego zdrowia.
Co to jest grillowanie i dlaczego jest dla nas złe?
Grillowanie polega na ogrzewaniu, najczęściej mięs na wolnym ogniu. Proces ten zachodzi pod wpływem wysokiej temperatury. Do potraw przygotowanych na grillu nie używa się tłuszczu, przez co wiele osób uważa że taki sposób obróbki pokarmu jest zdrowy. Niestety nic bardziej mylnego ponieważ wysoka temperatura i mięso to bardzo niekorzystne połączenie.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zalicza mięso, szczególnie to czerwone do produktów prawdopodobnie rakotwórczych. Z kolei mięso przetworzone do których należy również to grillowane jest uznawane za na pewno rakotwórcze.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu rakotwórczych związków podczas grillowania potraw są wysoka temperatura i powstający dym.
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)
WWA to związki organicznie powszechnie występujące w przyrodzie, które są uznawane za silne kancerogeny. Znajdują się w dymie papierosowym i spalinach samochodowych. Są również składnikiem smogu, otaczającego miasta podczas sezonu grzewczego. WWA więc jest składnikiem wszystkich zanieczyszczeń powietrza z którymi próbujemy walczyć i o szkodliwości których zdaje sobie większość Polaków.
Mniej osób wie, że powyżej wymienione związki powstają również podczas przetwarzania żywności. Do jednych z najbardziej zanieczyszczonych pokarmów przez WWA potrawy grillowane i wędzone.
Peklowane i marynowane mięsa
Wielu konsumentów chętnie sięga po marynowane mięsa. Są smaczne i pozwalają na oszczędność czasu. Nie trzeba pamiętać o wcześniejszym zamarynowanie mięsa. Wystarczy pół godziny przed planowanym grillem wstąpić do sklepu i zakupić gotowy produkt.
Niestety tego typu produkty kryją w sobie wiele szkodliwych substancji. Do popularnych składników marynat należą nitrozoaminy stosowane jako konserwanty. Uważa się, że mogą one przyczynić się do powstania nowotworów takich jak rak jelita grubego wątroby, żołądka, płuc, nerek, pęcherza moczowego, trzustki przełyku i języka.
Marynowane mięsa cechują się równie wysoką zawartość soli. Sód przyczynia się nie tylko do zwiększonego ryzyka nadciśnienia tętniczego, ale również do raka żołądka.
Masz dnę moczanową? Uważaj na potrawy z grilla
Osoby z dną moczanową powinny ograniczyć w swojej diecie spożycie związków purynowych. Ich duże ilości znajdują się w mięsach i przetworach mięsnych. Znaczne ilości puryn zawierają również napoje alkoholowe, w szczególności piwo, które często towarzyszy spotkaniom przy grillu. Spożycie takiej ilość puryn podczas jednego wieczoru może na następny dzień skutkować nieprzyjemnym atakiem dny moczanowej.
Grillowanie pomimo licznych zalet może nieść ze sobą wiele przykrych skutków. Związki powstające w potrawach grillowanych już od lat są uznawane przez naukowców za silnie rakotwórcze.
Zobacz również artykuł Grillu(jemy) bez wyrzutów
Literatura
- Zachara Alicja, Juszczak Lesław, Zanieczyszczenie żywności wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi – wymagania prawne i monitoring, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2016, 3 (106), 5 – 20
- Kubiak Mariusz Sławomir, Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – ich występowanie w środowisku i w żywności, Probl Hig Epidemiol 2013, 94(1)
- Nowak Adriana, Libudzisz Zdzisława, Karcynogeny w przewodzie pokarmowym człowieka, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2008, 4 (59), 9 – 25
- Song Peng, Wu Lei, Guan Wenxia, Dietary Nitrates, Nitrites, and Nitrosamines Intake and the Risk of Gastric Cancer: A Meta-Analysis, Nutrients 2015,7, 9872–9895
- Xiao Jiao Cheng, Jia Cheng Lin, Shui Ping Tu, Etiology and Prevention of Gastric Cancer, Gastrointest Tumors 2016, 3, 25–36
- Włodarek Dariusz, Lange Ewa, Kozłowska Lucyna, Głąbska Dominika, Dietoterapia, PZWL, 2015