Dieta w chorobie Hashimoto
Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Hashimoto to choroba przewlekła, której nie można wyleczyć. Odpowiednie leczenie oraz dieta, która je wspomaga może pomóc w wyciszeniu choroby.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała
Zaburzeniom hormonalnym często towarzyszą problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Należy jednak zapomnieć o wszelkiego rodzaju głodówkach i dietach cud. Nie są one wskazane dla osób zdrowych, a osób z zaburzeniami hormonalnymi mogą doprowadzić do naprawdę negatywnych skutków. Przy drastycznych restrykcjach kalorycznych wpływa to negatywnie na metabolizm.
Metabolizm u osoby z Hashimoto jest już osłabiony przez chorobę, a drastyczne odchudzanie pogarsza tylko ten stan. Takie działanie będzie skutkować spowolnionym metabolizmem, który będzie sprzyjał powstawaniu tkanki tłuszczowej.
W chorobie Hashimoto skuteczniejsze od drastycznej diety odchudzającej jest zwiększenie aktywności fizycznej. W zachowaniu odpowiedniej masy ciała sprzyja również rezygnacja z pokarmów bogatych w cukry proste czyli przede wszystkim słodyczy.
Na spowolnione tempo przemiany materii mają również wpływ nieregularne posiłki. Ważne więc jest aby w ciągu dnia pojawiło się 4-5 posiłków w równych odstępach czasu.
Dieta sprzyjająca w utrzymaniu prawidłowej masy ciała powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, a uboga w słodycze i potrawy smażone na głębokim tłuszczu.
Prawidłowa podaż białka
Białko to podstawowo składnik diety. Są składnikiem budulcowym każdej komórki naszego ciała i uczestniczą w tworzeniu się hormonów tarczycy -tyroksyny i trijodotyroniny. Nie należy doprowadzać do jego niedoborów w diecie. U osób z chorobą Hashimoto nawet zaleca się niewielkie zwiększenie ilości produktów bogatych w białko. Przyśpiesza ono metabolizm co jest wskazane u pacjentów z tym schorzeniem. Przyśpieszony metabolizm pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Białko znajduje się zarówno w produktach roślinnych i zwierzęcych. Produktami roślinnymi bogatymi w białko są nasiona roślin strączkowych. Z kolei produktami zwierzęcymi mięso, mleko i produkty mleczne oraz sery. Największe znaczenie mają jednak produkty pochodzenia zwierzęcego. Zawierają one białko pełnowartościowe czyli takie, które pokrywa wszystkie potrzeby naszego organizmu na ten składnik.
Nie eliminuj tłuszczy
Osoby borykające z się nadmierną masą ciała często całkowicie rezygnują z produktów tłuszczowych. Jest to duży błąd szczególnie u osób z problemami hormonalnymi jak pacjenci z chorobą Hashimoto.
Jednak nie wszystkie tłuszcze są dobre. Negatywny wpływ na stan zdrowia mają produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe czyli produkty zwierzęce. U osób z Hashimoto obserwuje się wyższy poziom złego cholesterolu, a jego źródłem są właśnie tłuszcze zwierzęce. Należy więc je ograniczyć.
Nie rezygnuj całkowicie z mięsa ponieważ jak już zostało wcześniej wspomniane jest ono dobrym źródłem białka. W celu pogodzenia tych dwóch faktów zaleca się wybierać chude mięsa takie jak drób i ryby.
Przy rybach należy się zatrzymać. W przeciwieństwie do innych produktów zwierzęcych zawierają one korzystne kwasy omega – 3. Mają one działanie przeciwzapalne. Dodatkowo odpowiednia ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z szczególnym naciskiem na kwasy omega – 3 ma wpływ na przemianę hormonów tarczycy. Pobudzają one przemianę T4 w T3. Zwiększa to metabolizm ustroju oraz wrażliwość komórek na hormony tarczycy.
Nie zapominaj również o olejach roślinnych. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w nich zawarte obniżają poziom złego cholesterolu. Są również źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, E, K. Witamina A pozytywnie wpływa na kondycję włosów oraz skóry.
Wybieraj produkty pełnoziarniste
Chorobie Hashimoto często towarzyszy insulinooporność. Z tego względu zaleca się dietę podobną jak u osób z cukrzycą. Dieta ta charakteryzuje się ograniczeniem cukrów prostych (cukier, słodycze, dżemy) na rzecz produktów bogatych w złożone węglowodany (pieczywo, kasze, makarony). Korzysta się z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Są to przede wszystkim produkty zbożowe pełnoziarniste.
Niezbędne składniki mineralne
Składnikami mineralnymi na które trzeba w szczególności zwrócić uwagę przy chorobie Hashimoto są: jod, selen, żelazo i cynk
Jod jest składnikiem hormonów tarczycy dlatego jego odpowiedni poziom w organizmie jest niezbędny do ich produkcji. Zbyt mała ilość jodu może zaburzyć ten proces. Z kolei nadmiar jodu prowadzi do nasilenia objawów choroby.
Kolejnym składnikiem mineralnym znajdującym się dużych ilościach w tarczycy jest selen. Jego odpowiednia ilość jest bardzo istotna bowiem zmniejsza aktywność zapalną.
Dobrym źródłem jodu i selenu są ryby morskie oraz skorupiaki.
Żelazo to składnik enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów gruczołu tarczycowego. Dodatkowo niedobór tego pierwiastka prowadzi do anemii. Dobrym źródłem żelaza są wątróbka cielęca i drobiowa, żółtka jaj, natka pietruszki, otręby pszenne, nasiona lnu, pestki dyni oraz zarodki pszenne. Spożywając produkty bogate w żelazo należy spożywać je z tymi bogatymi w witaminę C. Witamina C poprawia przyswajanie żelaza.
Cynk ma działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Jest składnikiem hormonów tarczycy. Jego niedobór prowadzi do spowolnienia tempa metabolizmów hormonów tarczycy. Do dobrych źródeł cynku należą: wątroba, kakao, produkty zbożowe pełnoziarniste, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych oraz pestki dyni.
Dieta w chorobie Hashimoto powinna zawierać produkty pełnoziarniste oraz duże ilości warzyw i owoców. Należy ograniczyć słodycze oraz inne produkty bogate w cukry proste. Sprzyjają one powstawaniu tkanki tłuszczowej. W diecie powinny znaleźć się również produkty bogate w kwasy omega-3, jod, żelazo, selen oraz cynk.
Jeśli potrzebujesz pomocy z zdrowym odżywianiem w hashimoto układam diety indywidualne dla osób z Hashimoto. Dietę dla osoby z Hashimoto możesz zamówić jako Voucher.
Przeczytaj również:
Literatura
- Janczy A, Małgorzewicz S, Skutecznośc diety redukcyjnej u pacjentek z chorobą Hashimoto, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2015,6, (3) s. 112–117
- Pastusiak K, Michałowska J, Bogdański P, Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, tom 8, nr 4, 155–160
- Tuchendler P, Zdrojewicz Z, Dieta w chorobach tarczycy, Med Rodz 2017; 20(4): 299-303
- Ratajczak A. E, Moszak M, Grzymisławski M, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, Piel Zdr Publ. 2017;7(4):305–311
- Omeljaniuk WJ, Dziemianowicz M, Naliwajko SK, Bartosiuk E, Markiewicz-Żukowska R, Borawska MH, Ocena sposobu żywienia pacjentek z chorobą Hashimoto, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. –XLIV, 2011, 3, str. 428-433
- Kostiukow A, Rosołek M, Romanowski M, Ignaszak E, Samborski W, Dieta jako istotny czynnik wspomagający leczenie choroby Hashimoto, Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki 2018, Tygiel
- Lachowicz K, Stachoń M, Pałkowska – Goździk E, Lange E, Fizjologiczne Aspekty Postępowania dietetycznego w chorobie Hashimoto, Kosmos. Problemy nauk biologicznych 2019, 68 (2), s.201-2014
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194575,dieta-i-suplementacja-w-chorobie-hashimoto (dostęp 04.07.2019)
Ola
5 grudnia 2019 @ 01:05
Moja koleżanka choruje na Hashimoto. Pokazałam jej Twój artykuł. Ucieszyła się, że może nie musi eliminować glutenu. Cenne informacje. Dziękuję ??