Dbanie o nawyki żywieniowe dzieci jest bardzo ważne. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na ich prawidłowy rozwój i dojrzewanie. W tym okresie istotne jest dostarczenie odpowiednich składników dla rozwoju układu nerwowego. Okres szkolny to czas wzmożonego wysiłku umysłowego. Odpowiednie nawyki żywieniowych dziecka mają wpływ na jego przyszłe wyniki w nauce.
Pamiętaj o śniadaniu
Prawidłowo zbilansowana dieta dziecka powinna zawierać 5 posiłków spożywanych w odstępach 3-4 godzin. Najważniejszymi posiłkami są śniadanie i II śniadanie. Niestety są one często pomijane lub źle zbilansowane. Popularnym śniadaniem dla dzieci są słodkie płatki śniadaniowe lub kremy czekoladowe typu nutella. Pomimo zachęcających reklam nie są one dobrym wyborem. Produkty te bogate są w cukry proste, które ulegają szybszemu strawieniu niż węglowodany złożone powodując gwałtowny wzrost glukozy we krwi. Skutkuje to tym, że szybciej tracimy energie i szybciej odczuwamy głód.
Prawidłowe śniadanie dla dziecka powinno zawierać produkty pełnoziarniste. Nie powodują one tak gwałtownego wzrostu glukozy. Dzięki temu twoje dziecko nie będzie głodne od razu po przyjściu do szkoły. To z kolei pomoże mu utrzymać koncentracje na lekcjach.
Zawsze dawaj dziecku II śniadanie do szkoły
Brak II śniadania to kolejny żywieniowy błąd wśród rodziców. Badania wykazują, że dzieci spożywające II śniadanie w szkole lepiej radzą sobie z zadaniami w których wymagana jest koncentracja. Dodatkowo dzieci nie spożywające II śniadanie w szkole mają większe problemy z zachowaniem i emocjami.
Drugie śniadanie podobnie jak pierwsze powinno być odpowiednio zbilansowane. Jeżeli przygotowujesz dziecku kanapki, wybierz pieczywo pełnoziarniste. Nie zapominaj również o dodatku warzyw. Według zaleceń dzieci przebywające w szkole do 6 godzin powinny zjeść jeden posiłek, a powyżej 6 godzin dwa posiłki.
Zwróć uwagę na produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy n-3 i n-6
Nienasycone kwasy tłuszczowe są istotne dla zachowania odpowiedniego zdrowia. Nie są one syntetyzowane w organizmie człowieka dlatego niezwykle ważne jest ich dostarczenie do organizmu człowieka wraz z pożywieniem.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają istotną role w rozwoju układu nerwowego we wczesnym i późniejszym dzieciństwie. Mają również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzroku i rozwoju siatkówki.
Ich źródłem są produkty pochodzenia roślinnego takie jak oleje roślinne i orzechy oraz ryby. Oleje roślinne najlepiej podawać na surowo w postaci dressingu do surówek i sałatek. Orzechy z kolei możesz przemycić do diety dziecka jako przekąskę w szkole lub dodatek do porannej owsianki. Nie zapominaj również o rybach. Powinny one pojawić się w jadłospisie twojego dziecka 1-2 w tygodniu. Ryby są źródłem kwasów omega n-3. W celu zapewniania zdrowej i zbilansowanej diety powinien występować w niej odpowiedni stosunek kwasów n-3 do n-6. Zbyt duża ilość kwasów n-6 oraz kwasów nasyconych (znajdujących się w produktach pochodzenia zwierzęcego) przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych.
Prawidłowa skomponowana wspomaga proces nauki dzieci. Jest to okres w którym następuje rozwój układu nerwowego. Należy więc pamiętać o źródłach kwasów wielonienasyconych w diecie. Istotne jest również uwzględnienie w jadłospisie pierwszych oraz drugich śniadań. Prawidłowy rozkład posiłków w ciągu dnia pozwala na utrzymanie koncentracji podczas lekcji i osiąganie lepszych wyników w szkole.
Literatura
- Chabros E., Charzewska J., Chwojnowska Z. i wsp. Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia, Instytut Żywności i Żywienia, 2008
- Jarosz M, Normy żywienia dla populacji polskiej, Instytut Żywności i Żywienia, 2017
- Materac E., Marczyński Z, Bodek K., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromat. Chem. Toksykol, XLVI, 2013, 2 str. 225-233