Dlaczego masz ochotę na słodycze po obiedzie?
Ochota na słodycze po obiedzie dotyczy wielu ludzi. U każdej osoby zachcianka ta ma całkowicie inne podłoże. Sprawdź dlaczego masz ochotę na słodycze po obiedzie i podejmij odpowiednie kroki aby to zmienić. Poznaj 5 najczęstszych przyczyn ochoty na słodkie.
Dlaczego masz ochotę na słodycze po obiedzie?
Twoje posiłki są niepełnowartościowe
Niepełnowartościowy posiłek sprawia, że Twój organizm będzie szukał sposobu na zrekompensowanie sobie tego. Zastanów czy dbasz o to aby posiłki były zbilansowane. Zadbaj przede wszystkim o to aby pojawiło się w nich białko, które zwiększa sytość posiłku. Nie bez znaczenie jest również jakość węglowodanów. Postaw na produkty pełnoziarniste, które nie powodują gwałtownego wzrostu glukozy we krwi. Zamiast słodkiej drożdżówki na śniadanie lepszym rozwiązaniem będzie kromka z pełnoziarnistego pieczywa. Układ pokarmowy potrzebuje więcej czasu aby ją strawić. Zapewnia to dłuższe uczucie sytości przez co nie będziesz miał ochotę na słodką przekąskę po posiłku.
Jesz za mało
Drastyczne ograniczanie porcji posiłków sprawia, że Twój organizm będzie się domagał składników odżywczych. Zadbaj o odpowiednią sytość posiłków. Dobrze zbilansowany posiłek pod względem jakościowym i ilościowym sprawi, że nie będziesz miał po nim dodatkowych zachcianek.
Zadbaj o smaczne, kolorowe posiłki
Posiłek nie tylko ma być zbilansowany. Powinien być również atrakcyjny sensorycznie. Nieatrakcyjny posiłek pod względem smaku sprawi, że będziesz szukać zaspokojenia doznań smakowych gdzie indziej np. po przez spożycie batonika.
Leptynooporność
Leptyna jest hormonem odpowiedzialnym za pojawienie się uczucia sytości. U osób z nadmiarem masy ciała wydzielanie tego hormonu jest zaburzone przez co po posiłku mogą nie czuć sytości. To niestety prowadzi do chęci zaspokojenia apetytu słodkimi przekąskami.
Może to po prostu nawyk?
Nawyk to wyuczone zachowanie. Jeśli regularnie zachowujemy się w określony sposób to pewnym czasie czynność ta jest wykonywana przez nas automatycznie.
Kształtowanie nawyków żywieniowych rozpoczyna się już w dzieciństwie. Jeśli w Twoim domu rodzinnym od zawsze po obiedzie był serwowany słodki deser to z dużym prawdopodobieństwie będziesz sięgał automatycznie po słodkie tuż po obiedzie w życiu dorosłym.
W zmianie złego nawyku pomocne może być jego zastąpienie innym nawykiem. Słodycze po obiedzie zastąp owocami lub kubkiem aromatycznej herbaty.
Podsumowując, jeśli często odczuwasz chęć zjedzenia czegoś słodkiego po obiedzie warto zastanowić czy twój posiłek jest odpowiednio zbilansowany. Zadbaj oto aby znalazło się w nim białko oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Ważne jest również odpowiednie zbilansowanie posiłku pod względem ilościowym oraz pod względem atrakcyjności smakowej.
Sprawdź też: Poznaj skład. Majonezy
Literatura
1. Amin T, Mercer JG. Hunger and Satiety Mechanisms and Their Potential Exploitation in the Regulation of Food Intake. Curr Obes Rep. 2016 Mar;5(1):106-12.
1. Jakubowicz D, Froy O, Wainstein J, Boaz M. Meal timing and composition influence ghrelin levels, appetite scores and weight loss maintenance in overweight and obese adults. Steroids. 2012 Mar 10;77(4):323-31.
2. Larsen MA, Isaksen VT, Paulssen EJ, Goll R, Florholmen JR. Postprandial leptin and adiponectin in response to sugar and fat in obese and normal weight individuals. Endocrine. 2019 Dec;66(3):517-525.
3. B Urbańska, M Wojciechowska1, Z Kopański. Żywienie w dzieciństwie a otyłość w wieku dorosłym. Journal of Public Health, Nursing and Medical Rescue.,2012, 1, 14-19
3. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/trade-bad-habits-for-good-ones (dostęp 13.02.21)