Dlaczego na początku odchudzania chudnę szybko, a później wskazówka mojej wagi ani drgnie? Poznaj przyczyny.
Podjęcie decyzje o odchudzaniu to tylko początek twojej drogi do wymarzonej sylwetki. Podczas niej czeka ciebie wiele etapów. Zaznajomienie się z nimi już na początku pozwoli ci lepiej zrozumieć cały proces co przyczyni się do sukcesu i pozwoli zapanować nad chwilami słabości.
Odchudzanie – co to jest?
Skoro podjąłeś decyzję o odchudzaniu to wiesz, że polega ono na schudnięciu, potocznie mówiąc na utracie masy ciała. To jest główne założenie diety redukcyjnej. Ograniczamy ilość kalorii dostarczanych z pożywieniem, zwiększamy aktywność fizyczną i w rezultacie czego następuje spadek masy ciała czyli chudnięcia. Jednak niestety w praktyce to wszystko nie jest takie proste.
Szybkie chudnięcie
Po przejściu na dietę redukcyjną już po pierwszym tygodniu widać spektakularne efekty. Utraciłeś zamierzone kilogramy, a nawet ich większą ilość niż tego oczekiwałeś. Jest to też etap w którym, większość odchudzających osób jest pełna optymizmu Na pewno z chęcią próbujesz nowe dania i jesteś zmotywowany do zmiany swojego życia.
Spadek tempa utraty masy ciała tzw. efekt plateau
Podczas tego etapu tempo odchudzania znacznie spada, a nawet dochodzi do sytuacji kiedy twoja masa ciała przez kilka tygodni stoi w miejscu. Wiele osób na tym etapie poddaje się i wraca do starych nawyków. Dlatego ważne jest abyś od początku wiedział, że jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu.
Podczas diety redukcyjnej w twoim organizmie dochodzi do zmian do których musi się on dostosować. Dodatkowo szybka utrata masy ciała w I etapie była związana z utratą nadmiaru wody z organizmu. Dopiero teraz zaczyna się proces spalania tkanki tłuszczowej, który trwa wolniej. Choć chęć zmniejszenie kaloryczności na tym etapie wydaje się być kusząca, nie należy tego robić. Zbyt restrykcyjna dieta pogorszy tylko sytuacje ponieważ będzie to sygnał dla organizmu, że nadchodzą „ciężki czasy” i metabolizm znacznie spowolni.
Czy na pewno trzymasz się postanowionego wcześniej celu?
Jeżeli mimo upływu kilku tygodnia twoja wskazówka wagi ani drgnie zastanów się czy nie popełniasz jakiś błędów. Może twoja aktywność fizyczna jest mniejsza niż na początku diety, więc potrzebujesz mniejszej ilości kalorii? A może nie odmierzasz już produktów za pomocą wagi tak jak wcześniej i twoje porcję są zbyt duże? Przenalizuje na nowo swoją dietę i zastanów czy może w trakcie nie zacząłeś popełniać błędów.
Inne powody zastoju w odchudzaniu
Jeżeli jednak przestrzegasz restrykcyjne wszystkich zasad i po upływie kilku tygodni wciąż nie chudniesz przyczyną może być twój stan zdrowia. Jest kilka chorób przy których ciężko schudnąć. Należą do nich m.in. niedoczynność tarczycy, insulinooporność czy zespół policystycznych jajników. Warto wtedy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem i powiedzieć o tym swojemu dietetykowi.
Ponowna chudnięcie
Jeśli chwilowy zastój w odchudzaniu był spowodowany tylko zmianami adaptacyjnymi organizmu to po ok. 4 tygodniach lub szybciej zaczniesz ponownie chudnąć.
Stabilizacja masy ciała i wyjście z diety
Jeżeli udało ci się osiągnąć wymarzony cel to gratulacje. Jednak to nie koniec twojej drogi. Nagłe zaprzestanie diety i powrócenie do starych nawyków nie pomoże ci w utrzymaniu wymarzonej sylwetki. Z diety należy wychodzić stopniowo po przez stopniowe zwiększanie kaloryczności diety. Pozwoli ci to na uniknięciu efektu jo-jo.
Przestrzeganie nowych nawyków
Pamiętaj, że odchudzanie ma nie tylko na celu pomóc ci w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Dieta to również nauka nowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Przestrzeganie tych podstawowych zasad pozwoli ci na utrzymanie efektów na długi czas.
Poznanie wszystkich etapów odchudzania pozwoli ci na przestrzeganie diety w chwilach słabości. Szybka utrata masy ciała na początku diety i późniejszy zastój jest całkowicie naturalną reakcją twojego organizmu. Czasami brak efektów może być jednak związany z poważną chorobą twojego organizmu. W razie wątpliwości nie bój się zadać pytań swojemu dietetykowi. Wspólnie na pewno znajdziecie rozwiązanie z danej sytuacji.
Literatura
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/fighting-fear/201310/diet-failures-stage-stage
- https://www.webmd.com/diet/obesity/features/plateau-no-more#2
- https://www.huffpost.com/entry/weight-loss-tips_b_3163015?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAMviyijuFeNFqK-KFrotAbeWgQNxbDa-9k19405CJFfp-4O6rtFXLGSSrFlxJlpNKZwkEaXvmgmo0gor6dSCT37vBqQRAxYWSKvY-FN8HXyuMubU16s1xlVO0BYbcG2VzKUWQ2ZAQljF7Cvpsz4fAOhb1Fp4qNX5gKCjo7RxZjEd
- https://barbaradabrowska.pl/jak-przebiega-dieta-odchudzajaca-etapy-odchudzania-infografika/
- http://dietamedica.pl/jak-powinien-przebiegac-proces-odchudzania/
Poznaj inne artykuły o odchudzaniu:
7 zasad odchudzania o których powinieneś pamiętać
Przemiana materii – co na nią wpływa? Jak schudnąć szybciej?
Dalia
2 marca 2021 @ 22:10
U mnie na samym początku waga praktycznie się nie zmieniła ale ciało wyglądało dużo korzystniej. Jadłam dość dużo białka więc u mnie zrobiła się rekompozycja tłuszczu na mięśnie, przez to ze intensywnie ćwiczyłam. Przestrzegałam też oczywiście diety ale nie bardzo restrykcyjnie.