Dlaczego nie możesz być cały czas na tej samej diecie?
Każdy z nas lubi widzieć efekty. Dotyczy to również zmiany sposobu odżywiania. Kiedy widzimy poprawę w samopoczuciu oraz mniej kilogramów na wadze jesteśmy zadowoleni z diety. To sprawia, że błędnie myślimy, że skoro widać efekty to nie musimy nic więcej zmieniać i stosujemy cały czas tą samą dietę. Niestety w dłuższej perspektywie takie postępowanie może przynieść wiele negatywnych skutków.
Zmienia się twoje zapotrzebowanie energetyczne
Zapotrzebowanie na kalorie obliczane jest na podstawie wzoru matematycznego. Do tego potrzebne są takie dane jak płeć, wiek, wzrost, masa ciała oraz aktywność fizyczna. Dwóm ostatnim parametrom przyjrzymy się bliżej.
Podczas odchudzania zmienia się twoja masa ciała, a skoro zmieniają się dane w równaniu zmienia się jego wynik. Jak się domyślasz twoje zapotrzebowanie kaloryczne będzie całkiem inne niż 10 kg wstecz.
Zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się również podczas wychodzenia z diety. Nie chcemy więcej chudnąć ani ponownie przytyć więc musimy dobrać takie zapotrzebowanie, które podtrzyma aktualną masę ciała.
Kolejną kwestią jest również aktywność fizyczną. Wiele osób zmieniając nawyki żywieniowe na lepsze zwiększa również poziom aktywności fizycznej. To z kolei przyczyni się do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego.
Monotonia – czynnik sprzyjający przytyciu po odchudzaniu
Wiele osób stosując jedną i tą samą dietę myśli sobie „wystarczy, że zacisnę zęby i się jakoś przemęczę”. Jest to bardzo błędne myślenie sprzyjające błędnemu postrzeganiu zdrowych nawyków żywieniowych.
Początkowo pomysł spożywania kilku takich samych propozycji obiadowych na zmianę wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Wystarczy, że raz policzysz kaloryczność, odważysz składniki, żeby wiedzieć jak wyglądają porcje na przyszłość i gotowe.
Mimo, że taki sposób postępowania wydaje się idealny to ma spory minus. Monotonia to jedna z przyczyn dlaczego wiele osób po zakończeniu diety przybiera na masie ciała. Tak samo jak znudziłoby ciebie oglądanie codziennie tego samego filmu, tak samo spożywanie tych samych dań sprawi, że po czasie będą one dla ciebie mniej atrakcyjne.
Kreujesz obraz zdrowych nawyków jako nudnych i niesmacznych
Pamiętaj, że aby uniknąć ponownemu przybraniu na masie ciała musisz zmienić swój sposób żywienia na zdrowszy na zawsze. Jeśli codziennie będziesz jadł grillowanego kurczaka z ryżem utrwalisz błędny obraz zdrowego odżywiania jako nudnego i niesmacznego. Poszerzaj swój jadłospis o nowe posiłki dzięki temu unikniesz znudzenia dietą, a to z kolei pozwoli ci utrzymać motywację do zdrowej diety.
Nie smakuje ci coś? Powiedz o tym dietetykowi
Dietetyk zanim ułoży twoją dietę zapyta ciebie o twoje preferencje żywieniowe. Mimo wykorzystania produktów, które lubisz może się zdarzyć tak, że jakieś danie ci nie zasmakuje. Nie bój się o tym powiedzieć na następnej wizycie, zmiany będzie można wdrożyć w kolejnej diecie. Może akurat zachwalana przez wszystkich owsianka demotywuje cię do jedzenia. To nic złego, można ją zastąpić innym posiłkiem. Skuteczna dieta to taka, która ci smakuje ponieważ zwiększa to motywacje do odchudzania.
Podczas diet redukcyjnych ważna jest regularna kontrola zapotrzebowania energetycznego, które zmienia się wraz z utratą kilogramów. Diety oparte na tych samych produktach stają się po pewnym czasie monotonne. To kreuje negatywny obraz zdrowych nawyków jako nudnych a w konsekwencji utratę motywacji.
Konsekwencją braku zmiany diety w odpowiednim momencie, dostosowanej do aktualnych parametrów skutkuje brakiem efektów lub wyraźnym zmniejszeniem postępu w późniejszych etapach odchudzania. Następstwem jest utrata motywacji, zaprzestanie zdrowych nawyków i powrót nadprogramowych kilogramów.
Literatura
1. Stelmach-Mardas M, Mojzykiewicz3 M, Kawałkiewicz W i wsp. Wybrane determinanty sposobu żywienia a regulacja masy ciała, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, 9(2) s.65-71
2. Redondo RB, Resting Energy Expenditure; Assessment Methods and Applications, Nutr Hosp 2015, 31(3) s. 245-253
3. Kryska S, Rej A, Problemy dotyczące redukcji masy ciała wśród mieszkańców województwa śląskiego, Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 2012, 8 (4), s.130-135