Dlaczego tak trudno przestać mi jeść słodycze i jak sobie z tym radzić?
Niemal każdy z nas uwielbia słodycze. Niestety te pyszne łakocie są źródłem pustych kalorii, które oddalają nas od celu jakim jest schudnięcie. Dlaczego tak trudno przestać jeść słodycze? Czy jest sposób aby poskromić apetyt na słodkie? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Dlaczego tak trudno przestać jeść słodycze?
Trzymasz słodycze w domu
Szafka ze słodyczami znajduje się niemal w każdym domu. Ciężko jest zapanować nad swoją silną wolę jeśli słodycze są na wyciągnięcie ręki. Dlatego pierwszym krokiem do ograniczenia spożycia słodyczy powinna być ich całkowita eliminacja z domu. Gdy najdzie Ciebie ochota na słodkie, a nie będziesz posiadać żadnych przekąsek w domu zapewne dwa razy się zastanowisz czy masz ochotę iść po nie do sklepu.
Masz wyrobiony nawyk jedzenia słodyczy
Zastanów się w jakich sytuacjach sięgasz po słodycze. Jeśli jest to sytuacja, która powtarza się codziennie to oznacza, że masz wyrobiony nawyk jedzenia słodyczy podczas niej. Nawyk to zautomatyzowana czynność. Uczymy się jej podczas częstego jej powtarzania. W przypadku spożywania słodyczy do takich sytuacji najczęściej należą:
- nie zabieranie drugiego śniadania, gdy jesteśmy po za domem w konsekwencji czego kupujemy szybką, słodką przekąską po drodze,
- spożywanie słodyczy każdego wieczoru przed telewizorem,
- deser po obiedzie,
- nagroda w postaci słodkiego batonika za ciężki dzień w pracy.
U wielu osób nawyk jedzenia słodyczy został już zakorzeniony w wieku dziecięcym dlatego tak trudno jest się nam go pozbyć. Jeśli rezygnacja ze spożywania słodyczy w danych sytuacjach jest dla Ciebie trudna możesz spróbować zamienić stary nawyk na nowy. Przykładowo poobiedni batonik zamień na jabłko. Początkowo będzie Ci trudno, ale gdy będziesz powtarzać tą czynność codziennie w końcu będziesz automatycznie sięgać po owoc w ramach deseru co stanie się Twoim nowym nawykiem.
Stawiasz sobie zbyt dużą poprzeczkę
Nawyk jedzenia słodyczy kształciłeś przez lata dlatego może nie być Ci łatwo przestać je jeść z dnia na dzień. W najgorszym przypadku ścisłe ograniczenie słodyczy może skończyć się niepohamowanym apetytem na słodkie, który nie łatwo będzie powstrzymać.
Zmiany wprowadzaj stopniowo. Jeśli do tej pory jadłeś wcześniej wspomnianego batonika codziennie to Twoim początkowym celem powinno być: „będę jeść batonik w ramach deseru tylko 4 razy w tygodniu, a w pozostałe dni sięgnę po owoc”. Systematycznie zmieniaj tą ilość aż osiągniesz swój cel finalny jakim ma być codzienne spożywanie owoców w ramach deseru. Zaletą tak planowanych celów jest ich mierzalność czyli widzisz ich efekty co tylko potwierdza skuteczność działań, które podejmujesz.
Spróbuj zamienników słodyczy
Jeśli uwielbiasz słodycze i nie wyobrażasz sobie dnia bez nich to warto wprowadzić ich zdrowsze zamienniki. Nie zawsze będą one mniej kaloryczne, ale na pewno będą cechować się lepszą wartością odżywczą. Z reguły zawierają zamienniki cukru lub tylko dodatek owoców, które oprócz nadawania deserowi słodkiego smaku są źródłem błonnika pokarmowego oraz witamin. Oprócz fit deserów możesz wprowadzić słodkie posiłki takie jak owsianka z owocami w ramach śniadania. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie koktajlu mleczno-owocowego jako podwieczorku lub drugiego śniadanie. Po pierwsze dzięki dodatkowi owoców będzie słodki, a po drugie dzięki dużej zawartości białka będzie sycił na dłużej
Unikaj myślenia czarno – białego
Zdrowe zamienniki nie zawsze mogą zdać egzamin. Są takie sytuacje kiedy mamy silną chęć zjedzenia konkretnego rodzaju słodyczy. Wtedy można sobie na to pozwolić zachowując zdrowy rozsądek. Wybierz czekoladę w mniejszym opakowaniu, zamiast kupować od razu całą tabliczkę lub kup ulubiony batonik w standardowym opakowaniu zamiast tym XXL. Myślenie o słodyczach tylko w czarno-biały sposób utrudnia nam realizacje swoich postanowień. Prowadzi ono do wyrzutów sumienia oraz błędnego myślenia że skoro zjadłem już batonika to mogę zjeść ciastko. Zamiast tego zjedz batonika ze smakiem i dalej kontynuuj swoją dietę.
Podsumowując, zmieniaj swój nawyk jedzenia słodyczy stopniowo zamieniając go innym. Pomocne w tym może być wyznaczanie sobie małych celów oraz unikanie zapasów słodyczy w domu. Jeśli popełnisz błąd i nie uda Ci się wytrwać w swoim postanowieniu to nie załamuj się. Myślenie tylko zero-jedynkowo może utrudnić Ci walkę.
Literatura
1. Gardner B, Lally P, Wardle J. Making health habitual: the psychology of ‘habit-formation’ and general practice. Br J Gen Pract. 2012;62(605):664-666. doi:10.3399/bjgp12X659466
2. Lally P., Wardle J., Gardner B. Experiences of habit formation: A qualitative study. Psychology, Health & Medicine, 2011, 16(4), 484–489.
3. Pearson E. S. Goal setting as a health behavior change strategy in overweight and obese adults: A systematic literature review examining intervention components. Patient Education and Counseling, 2012, 87(1), 32–42.
4. Ohsiek S, Williams M. Psychological factors influencing weight loss maintenance: an integrative literature review. J Am Acad Nurse Pract. 2011 Nov;23(11):592-601