Domowy ogródek z resztek warzyw oraz naturalne nawozy
Domowy ogródek z resztek warzyw na balkonie lub kuchennym parapecie to świetny sposób na wykorzystanie pozostałości po warzywach zgodnie z filozofią „zero waste”. Innym zastosowaniem resztek jest użycie ich jako nawozu np. do kwiatów doniczkowych. Dowiedz się jak gospodarować odpadami aby dać im drugie życie.
Domowy ogródek z resztek warzyw
Zielenina do zup i nie tylko
Zieleniną nazywamy takie rośliny jak szczypiorek czy natkę pietruszki. Są one bogatym źródłem witaminy C oraz świetnie urozmaicają każdą potrawę.
Zieleninę w łatwy sposób przygotujesz samemu na kuchennym parapecie. Zacznijmy od szczypiorku. Wystarczy, ze cebulę lub tylko jej końcówkę która pozostała ci podczas krojenia zakopiesz w doniczce z ziemią. Już po kilka dniach zacznie wypuszczać kiełki.
Z korzeni marchwi i pietruszki możesz w łatwy sposób wyhodować natkę, która urozmaici twoje zupy.
Końcówkę pietruszki lub marchwi o długości ok. 1 cm (tą od strony gdzie była nać) umieszczamy ją w naczyniu o płaskim dnie i regularnie podlewamy tak aby cały czas była zanurzona w wodzie. Gdy zacznie puszczać zielone listki należy przesadzić ją do doniczki.
Liść sałaty na kanapkę
Na parapecie możesz również hodować warzywa liściaste. Najłatwiej jest wyhodować kapustę rzymską. W tym celu należy odkroić trzon sałaty i podobnie jak pietruszkę ułożyć w naczyniu o płaskim dnie i podlać odrobiną wody. Po tygodniu regularnego podlewania powinny pojawić się pierwsze korzenie. Wtedy sadzimy ją do doniczki.
Fenkuł, por i seler naciowy
Te trzy rośliny hodujemy w taki sam sposób jak sałatę. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie będę to dorodne rośliny (to samo tyczy się sałaty rzymskiej), a raczej małe okazy które mogą urozmaić dania.
Imbir do herbaty
Jeśli lubisz stosować imbir do naparów lub często przygotujesz dania z jego dodatkiem możesz w łatwy sposób wyhodować go samemu. Kawałek moczymy przez noc w wodzie. Tak przygotowane sadzimy w doniczce. Należy pamiętać o tym aby kawałek imbiru wystawał ponad ziemią. W podobny sposób co imbir możemy posadzić chrzan. Wybierając kłącze do posadzania ważne aby miało tzw. oczka ponieważ to z nich wyrosną łodygi.
W przypadku tych roślin trzeba uzbroić się w cierpliwość ponieważ potrzebuje on kilku miesięcy za nim urośnie.
Botwinka z doniczki
Liście botwinki możesz w łatwy sposób wyhodować w doniczce. Wystarczy, że końcówkę buraka umieścisz w naczyniu z wodą i będziesz regularnie podlewać. Gdy zacznie puszczać pierwsze korzonki należy przesadzić buraka do doniczki.
Co można sadzić w jednej doniczce?
Doświadczeni ogrodnicy często wskazują na to, że jedne rośliny rosną w swoim towarzystwie dobrze a inne wręcz przeciwnie.
Poniżej znajdziesz kilka propozycji roślin, które możesz posadzić razem aby zaoszczędzić miejsce na parapecie.
- Cebula – marchew/burak/pietruszka/sałata (ważne aby to było tylko jedno z tych warzyw ponieważ przykładowo marchew źle rośnie w towarzystwie buraka, a pietruszka w obecności sałaty).
- Burak – sałata
- Por – marchew – cebula
- Por – burak – cebula
Naturalne nawozy do roślin z kuchennych resztek
Kuchenne resztki możesz również wykorzystać jako naturalny nawóz do kwiatów w twoim domu.
Skorupki jaj są bogatym źródłem wapnia, który korzystnie wpływa na wzrost roślin. Wystarczy zmielić je w młynku do kawy lub w moździerzu i posypać nimi ziemię w doniczce.
Jako nawóz sprawdzą się także fusy z kawy. Szczególnie polecane są dla paproci. Stosuje się je od 1 do 2 razy w miesiącu po przez wymieszanie z wierzchnią warstwą ziemi.
Do nawożenia roślin możesz również wykorzystać bogatą w potas skórkę banana. W tym celu rozdrobnij ją na mniejsze kawałki, zalej gorącą woda i pozostaw w zamkniętym pojemniku na całą dobę. Po tym czasie możesz tą wodą podlać rośliny.
SPRAWDŹ: WIOSENNA DIETA DLA ZABIEGANYCH
Do podlewania roślin można wykorzystać pozostałą po gotowaniu warzyw wodę. Podczas gotowania przechodzi do niej cześć witamin i składników mineralnych z warzyw, które korzystnie wpłyną na twoje kwiaty. Pamiętaj że nie może to być woda osolona
Resztkom kuchennym możesz w ławy sposób dać drugie życie. Wiele pozostałych warzyw z krojenia możesz posadzić do doniczki i wyhodować nowe rośliny. Z kolei niejadalne odpady takie jak skorupki jaja czy fusy po kawie idealnie sprawdzą się jako nawóz do kwiatów.