Grillu(jemy) bez wyrzutów
Wraz z nadejściem ciepłych dni więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Nadchodzą ciepłe wieczory, a wraz z nimi plenerowe spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Jak mawiały nasze babcie – „świeże powietrze zaostrza apetyt” więc ciepły, letni wieczór to idealna pora na grilla.
Jednak dania z grilla są kaloryczne i ciężkostrawne. Dodatkowo serwowane przy akompaniamencie alkoholu, który dostarcza nam dodatkowych kalorii.
Zatem, jak grillować i nie zwariować? Poniżej kilka prostych trików, dzięki którym dowiesz się jak przyrządzić zdrową kolację z grilla.
Dobre mięso
Jeśli martwisz się o swoją dietę, wybierz chude mięsa. Kurczak i indyk sprawdzą się idealnie. A jeśli masz ochotę na „porządne mięcho” również wybierz te mniej tłuste kawałki lub odkrój nadmiar tłuszczu. Ryby również są mile widziane na stole – będą miłą odmianą od tradycyjnych typowo mięsnych potraw.
*do smażenia mięs i ryb wybierz aluminiowe tacki ze specjalnymi dziurkami – dzięki nim tłuszcz nie będzie obficie skapywał na rozżarzony węgiel, przez co unikniesz wydzielania szkodliwych substancji, które potem znajdą się w mięsie i na twoim talerzu
Warzywa na ruszt
Do grillowania nadaje się nie tylko mięso. Śmiało możesz grillować przeróżne warzywa. Jako dodatek np. do szaszłyków świetnie nadadzą się papryka, cukinia czy bakłażan. Zamiast pszennej bułki lub chleba możesz przygotować grillowane frytki – nadadzą się do tego wszystkie warzywa bulwiaste (ziemniaki, bataty, buraki) i korzenne takie jak marchew czy pietruszka.
*samotne warzywa grilluj na specjalnych aluminiowych tackach lub w foli aluminiowej, skropione oliwą, z dodatkiem ulubionych przypraw. Dzięki temu unikniesz przypalenia warzyw i wydzielania szkodliwych oparów ze skapującego tłuszczu.
Paprykowe warzywne frytki
- Po 1 sztuce twardych warzyw: np. burak, ziemniak, marchew, pietruszka (korzeń), batat
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub innego dobrej jakości oleju
- Pół łyżeczki papryki słodkiej wędzonej
- Ulubione zioła np. bazylia, oregano, tymianek, cząber
Wykonanie:
- Warzywa dokładnie umyć i obrać ze skórki.
- Pokroić w słupki – „frytki” (lub w ćwiartki, kostkę, plastry – dowolnie). P
- okrojone warzywa wymieszać w misce z oliwą i przyprawami.
- Porcję warzyw (garść) zapakować w folię aluminiową lub rozłożyć na tackach aluminiowych. Kłaść na grillu lub w żarze pod rusztem grilla. Co jakiś czas nakłuć warzywa np. widelcem, aby sprawdzić czy są miękkie. Czas pieczenia zależeć będzie od temperatury panującej na grillu i grubości pokrojonych kawałków.
- Można również upiec warzywa w piekarniku, wykładając je na blachę i piekąc w 180 stopniach przez ok. 20 min.
Sałatka w roli główniej
Sezon grillowy to też sezon na świeże warzywa, których na grillu nie może zabraknąć. Pieczone produkty zaserwuj wraz z kolorową sałatką. Aby warzywa były bardziej atrakcyjne możesz dodać do nich owoce! Letnią sałatkę idealnie dopełni domowy dressing i świeże przyprawy.
Letnia sałatka ze szpinakiem i truskawkami
- 1 szklanka świeżego szpinaku
- Pół szklanki schłodzonych, odszypułkowanych i umytych truskawek
- 50 g sera koziego
- Garść orzechów pekan lub włoskich.
- 1 łyżeczka octu balsamicznego
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
Wykonanie:
- Szpinak umyć, osuszyć i włożyć do miski
- Oczyszczone i odszypułkowane truskawki pokroić w ćwiartki i dodać do szpinaku.
- Pokruszyć ser, posiekać orzechy i posypać nimi sałatkę
- Ocet wymieszać z oliwą i polać nimi sałatkę. Delikatnie wymieszać i gotowe
Moc przypraw
Dania z grilla kojarzą nam się z tłustym mięsem w słonej marynacie. Domowa marynata z dobrej oliwy ze świeżymi ziołami nada twoim potrawom zupełnie nowego charakteru. Używając domowej marynaty, zamiast sklepowej unikniesz dużych ilości soli, konserwantów oraz nadmiaru kalorii!
Orzeźwiające drinki
Na grillu nie może zabraknąć pysznych owocowych napojów. Sklepowe „wody smakowe”, lemoniady i inne kolorowe napoje zawierają mnóstwo cukru, a co za tym idzie mnóstwo kalorii. Świetnym rozwiązaniem będzie domowa lemoniada lub „woda smakowa”. Do wody z lodem wrzuć ulubione owoce, dodaj listki świeżej mięty lub bazylii i gotowe! Pyszny, domowy i niskokaloryczny napój dla całej rodziny. Nie tylko doskonale orzeźwi ale też ugasi pragnienie!
Wieczorny spacer
Po zakończonej uczcie zaproś biesiadników na wspólny spacer. Trochę ruchu po obfitej kolacji będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Dodatkowo spalisz trochę zjedzonych kalorii! Zamiast spaceru możesz zaproponować gry na świeżym powietrzu. Może okazać się to świetną formą aktywności i przy okazji dobrą zabawą
Najważniejsza zasada na koniec – ciesz się wspólnie spędzonym czasem! Na chwilę zapomnij o wyrzeczeniach. Nie skupiaj się na jedzeniu leżącym przed Tobą, na pewno będą inne okazje. Skup się na rodzinie, przyjaciołach i przyjemności. Zjedz tyle aby zaspokoić głód, a resztę swojej uwagi poświęć towarzystwu. Jak widzisz można grillować zdrowo a zarazem pysznie! Dzięki temu nie musisz odmawiać znajomym/rodzinie wspólnie spędzonego czasu ze względu na swoją dietę.
Przeczytaj również Czy potrawy z grila są dla Ciebie dobre?
Literatura:
- Zielińska „Jak grillować bezpiecznie dla zdrowia?”; dietetycy.org; 2015
- Jankowiak „8 zasad zdrowego grillowania. Jak zdrowo i smacznie grillować?”; garneczki.pl; 2017
- „Zdrowe grillowanie” wywiad z prof. dr hab. Jadwigą Biernat; dieta.mp.pl; 2012
- Kipczak „ZDROWE GRILLOWANIE JEST MOŻLIWE”; dietetykpro.pl