Jak być na diecie i nie zwariować?
Odchudzanie się nie jest łatwe. Zważywszy wtedy kiedy nasza dotychczasowa dieta pozostawiała wiele do życzenia. Proces odchudzania się to nauka nowego stylu życia. Nie jest to łatwe zadanie gdy znajomi oraz porady w Internecie same sobie wzajemnie zaprzeczają. Jak w takim razie być na diecie i nie zwariować? O tym kilka słów poniżej.
Stawiaj realne cele
Nie przybrałeś na masie ciała w tydzień. Nie oczekuj więc, ze stracisz 10 kg w miesiąc. Daj sobie czas. Odchudzanie się jest długotrwałym procesem. Jest to proces w którym twój organizm adaptuje się do zmian, a ty uczysz się nowych nawyków.
Zmieniaj swój styl życia stopniowo. Przykładowo zamiast dwóch łyżeczek cukru do kawy dodaj jedną aby po czasie całkowicie zrezygnować z cukru. W ten sposób nie zniechęcisz się szybko do diety i łatwiej będzie ci zmienić swoje nawyki.
Nie wierz we wszystko co jest napisane w Internecie
W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących diety. Stosuj je rozważnie. Zapomnij o mono dietach w których spożywasz tylko jeden rodzaj pokarmów. Przykładowo popularna dieta Dukana charakteryzująca się dużą ilością białka w skrajnym przypadku może doprowadzić do uszkodzenia nerek.
Jak być na diecie i nie zwariować – Nie głódź się
Zjadłeś wieczorem pizzę, a na deser lody czekoladowe? To nic. Trudno stało się. Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy. Najgorsze w tym przypadku co możesz zrobić to głodzenie się przez kolejny dzień.
A może unikasz posiłków cały dzień a każdy produkt sprawdzasz dokładnie aby miał jak najmniej tłuszczu i cukru? W ten sposób szybko zniechęcisz się do diety, a pod koniec dnia gdy poczujesz głód nadrobisz stracone kalorie.
Nie waż się codziennie
Jak już wiesz dieta to proces długotrwały. Codzienne ważenie się nie sprawi, że wskazówka wagi w magiczny sposób ruszy. Częste sprawdzanie swojej masy ciała to tylko niepotrzebny stres, którego i tak masz już dużo zmieniając swój styl życia.
Dodatkowo musisz sobie uświadomić, że nie ma czegoś takiego jak idealna masa ciała, która będzie taka sama dla każdej osoby. Prawidłowa masa ciała dla twojej niższej koleżanki będzie zawsze mniejsza niż dla ciebie.
Najpierw dieta, później ewentualne suplementy
Reklamy różnych suplementów na odchudzanie pokazują spektakularne efekty. Sugerują nawet, że bez nich nie uda ci się schudnąć. Nic bardziej mylnego.
Podstawą twojego procesu odchudzania powinna być dieta z odpowiednim deficytem kalorycznym. To razem z aktywnością fizyczną w największym stopniu wpływa na proces odchudzania.
Stosowanie ewentualnych suplementów rozważ na samym końcu. Zastanów się również czy są tobie potrzebne i czy faktycznie działają.
Skorzystaj z pomocy dietetyka
Jeżeli masz mętlik w głowie dotyczący odchudzania się przemyśl wizytę u dietetyka. Stworzy on nie tylko dietę idealnie skomponowaną pod względem kalorycznym, wartości odżywczej, a także taką która uwzględni twoje upodobania smakowe.
Dieta nie musi być katorgą. Stawiaj sobie realne cele, a każdą nowo znalezioną poradę dokładnie weryfikuj. Daj sobie czas i nie czuj presji. Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że nie wiesz jak ruszyć dalej rozważ wizytę u dietetyka.
Literatura
- Heymsfield SB, Thomas D, Martin CK, Energy Content of Weight Loss: Kinetic Features During Voluntary Caloric Restriction, Metabolism. 2012 Jul; 61(7): 10.1016
- Goldstone AP, Prechtl de Hernandez CG, Beaver JD, Fasting biases brain reward systems towards high-calorie foods, European Journal of Neuroscience, Vol. 30, pp. 1625–1635
- Pietrzykowska E, Wierusz-Wysocka B, Psychologiczne aspekty nadwagi, otyłości i odchudzania się, Pol. Merk. Lek., 2008, XXIV, d. 472-476