Emocje zarówno te pozytywne i negatywne towarzyszą nam na każdym etapie życia. Emocje pojawiają na wskutek wydarzeń lub są wywoływane przez innych ludzi naszym życiu. Czasami pod wpływem dużej ilości stresu i towarzyszącym jemu negatywnym emocji sposobem na radzenie sobie z nimi jest spożywanie dużych ilości jedzenia.
Dlaczego „zajadamy emocje”?
Stres łączy się z negatywnymi emocjami. Jedzenie pozwala nam na chwilowe pozbycie się ich. Związane jest to z jego wpływem pożywienia na ośrodki nagrody w mózgu. Jedzenie, podobnie jak opioidy aktywują układ nagrody i dlatego sprawia nam ono przyjemność.
Badacze zwracają również uwagę na to, że negatywnym emocjom często towarzyszy sięganie po wysokoenergetyczne produkty – bogate w cukier i tłuszcze. Częste powtarzania się takiego zachowania może skutkować nadwagą, a także pojawianiem się zespołu kompulsywnego odżywiania (BED).
Zobacz poradnik Między dietami, czyli jak odżywiać się zdrowo w różnych sytuacjach
Jak radzić sobie z kompulsywnym jedzeniem?
Nie trzymaj w domu przekąsek
Emocjonalne napady głody mają zazwyczaj charakter nagły i towarzyszy im chęć na jedzenie, niekoniecznie zdrowe. Rozwiązaniem tego problemu może być po prostu nie trzymanie słonych i słodkich przekąsek w domu. Jeżeli nie będziesz ich miał pod ręką, to nie sięgniesz po nie. Zwróć uwagę na to co wkładasz do wózka zakupowego. Jeżeli często zdarza ci się kupowanie niezdrowych produktów podczas zakupów, przeczytaj artykuł o 10 sposobach na zdrowe i tanie zakupy spożywcze.
Wypij szklankę
Wypicie szklanki wody i wykonanie kilku głębokich oddechów pozwoli ci opanować swoje emocje i rozluźnić się. Daj sobie czas i uwierz, że potrafisz zapanować nad tym co tobą kieruje w tym momencie. Pomocne może być przeprowadzenie wewnętrznego monologu „spokojnie, dam sobie radę ze wszystkim”.
Postaw się w roli obserwatora
Jeżeli dojdzie do napadu kompulsywnego jedzenia to postaw się w roli obserwatora. Zastanów się jak to wygląda dla osoby z zewnątrz? Zamiast spożywać jedzenie bezpośrednio z opakowań, nałóż je na talerz i usiądź przed lustrem. W ten sposób patrząc na siebie powoli konsumuj każdy kęs, Wyłącz również wszelkie bodźce, które mogą ciebie rozpraszać takie jak komputer, radio czy telewizor.
Unikaj nudy
Jedzenie bez poczucia głodu nie jest spowodowane tylko stresem. Czasami jemy ponieważ nudzimy się. Znajdź sposób na pokonanie nudy. Może to być spacer podczas ładnej pogody lub przygotowanie pysznego zdrowego lunchboxa na następny dzień do pracy zamiast niezdrowej przekąski.
Zobacz Planer dietowicza
Porozmawiaj z bliskimi
Każdy czasami odczuwa smutek lub poczucie samotności. Zamiast zagłuszać te emocje jedzeniem, porozmawiaj z przyjaciółmi lub członkami twojej rodziny. Czasami wystarczy jedna rozmowa telefoniczna, która poprawi nasze samopoczucie. Jeżeli jednak często miewasz stany depresyjne, może być potrzebna pomoc psychologa.
Znajdź sposób na walkę ze stresem
Jeżeli prowadzisz dość stresujący tryb życia, spróbuj znaleźć metody na walkę z nim. Wygospodaruj chwilę dla siebie w ciągu dnia lub tygodnia. Wielu ludziom aktywność fizyczna skutecznie pomaga walczyć ze stresem, a to dlatego ze powoduje ona uwolnienie endorfin – hormonów szczęścia.
Znajdź coś co cię uszczęśliwia. Może to będzie czytanie ulubionego czasopisma przy kubku kawy, lub słuchanie twojej ulubionej muzyki przy filiżance herbaty.
Zobacz poradnik Zmień nawyki żywieniowe na zdrowe (ebook)
Kiedy udać do specjalisty?
Jeżeli często odczuwasz stres i miewasz depresyjny nastrój, który starasz się zagłuszyć jedzeniem możliwe, że konieczna będzie wizyta u psychiatry lub psychologa. Gdy napady żarłoczności często się powtarzają i czujesz, że tracisz nad nimi kontrolę może to oznaczać, że cierpisz na zespół kompulsywnego jedzenia (BED). Odpowiednio postawiona diagnoza oraz dobrana terapia mogą być bardzo skuteczne w walce z tego typu napadami.
Stres towarzyszy nam na każdym etapie życia. Naturalnym jest to, że próbujemy szukać różnych sposobów na walkę z nim i poprawę samopoczucia. Czasami skutkuje to szukaniem przyjemności w jedzeniu. Uświadomienie sobie problemu i próby walki z nim mogą znacznie poprawić komfort twojego życia.
Literatura
- Bąk – Sosnowska M, Interwencja psychologiczna w zespole kompulsywnego jedzenia, Psychiatria Polska 2009, tom XLIII, numer 4 str. 445–456
- Kattermana S.N, Kleinmanb B.M, Hooda M.M, Nackersa L.M, Corsica J.A, Mindfulness meditation as an intervention for binge eating, emotionaleating, and weight loss: A systematic review, Eating Behaviors, Volume 15, Issue 2, April 2014, Pages 197-204
- Koszowska A, Dittfeld A, Zubelewicz-Szkodzińska B, Psychologiczny aspekt odżywiania oraz wpływ wybranych substancji na zachowania i procesy myślowe, Hygeia Public Health 2013, 48(3) str. 279-284