Jakie zapasy żywności (i nie tylko) zrobić przed epidemią wirusa, wojną, brakiem prądu i wody?
Za każdym razem gdy pojawia się wzrost zachorowań na daną chorobą,wojna, dłuższe braki w dostawie prądu i wody wielu z nas przychodzi do głowy pytania – jak się przygotować na ewentualną epidemię? Jedną z ważniejszych kwestii jest przygotowanie odpowiednich zapasów pożywienia. To podstawa potrzebna do przeżycia. Według Christopha Ungera szefa Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof w razie epidemii zapasy jedzenia powinny wystarczyć na co najmniej 10 dni.
Nie masz głowy do planowania posiłków i robienia listy zakupów? Skorzystaj z moich planów dietetycznych.
Masz do wyboru:
– dietę indywidualną (personalizowaną, którą układam na podstawie Twojego stanu zdrowia).
-dietę dla zabieganych (do przygotowania w garnkach, na patelni)
-dietę Thermomix ( do przygotowania na urządzeniu Thermomix)
Woda butelkowana
Nasz organizm składa się z ok. 70% wody dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie jej strat z organizmu. Woda jest kluczowa do przeżycia. Bez niej człowiek potrafi przeżyć zaledwie kilka dni. Z kolei bez pożywienia czas ten wynosi miesiąc i dłużej.
Zapas wody dla jednej osoby na 10 dni powinien wynosić 20 l.
Suche produkty zbożowe i strączkowe
Suche produkty zbożowe i strączkowe to produkty, które mają długi czas przydatność. Dlatego są najlepszym rozwiązaniem przy tworzeniu zapasów.
Do suchych produktów zbożowych zaliczamy ryż, kasze oraz makaron. Są one źródłem węglowodanów złożonych. To sprawia, że są dobrym źródłem energii dla naszego organizmu ponieważ proces trawienia zachodzi wolniej niż w przypadku węglowodanów prostych dzięki czemu czujemy się syci dłużej. Ich zapas powinien wynosić 3,5 kg.
Nasiona strączkowe do dobre źródła białka roślinnego. Podobnie jak produkty zbożowe mają długi termin ważności. W przypadku epidemii warto zgromadzić zapas w postaci 4 kg zarówno w postaci suchych nasion.
Mięso, ryby, mleko oraz jaja
Mięso i ryby są dobrym źródłem białka pełnowartościowego. Niestety ich termin ważności nie jest za długi dlatego nie zaleca się zbyt dużych zapasów tych produktów. Powinny one wynosić 1,5 kg.
Jeśli chodzi o jaja dobrym rozwiązaniem są jaja w proszku, które mają długi termin ważności.
Warto także zadbać o zapas mleka i produktów mlecznych. Najbardziej pożądane jest mleko UHT, które poza lodówką nie otwarte może stać kilka miesięcy. Zapas tych produktów powinien wynosić 2,6 kg.
Warzyw i owoce
W przypadku epidemii w pierwszej kolejności dbamy o dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii. Z tego względu bardziej przydatne są owoce i warzywa w słoikach lub w puszkach ponieważ mają dłuższy termin przydatności niż te świeże.
Zapas owoców powinien wynosić 2,5 kg. Z kolei warzyw 4 kg.
Co jeszcze warto zakupić?
Warto również zgromadzić odpowiedni zapas produktów będących źródłem tłuszczy. Najlepsze będą oleje roślinne które nie wymagają przechowywania w lodówce. Ich zapas powinien wynosić 0,4 kg.
Po za tym warto mieć również zapas suchych produktów, których nie trzeba gotować takich jak sucharki, czekolada, krakersy czy paluszki.
Czy ważna jest tylko ilość czy również jakość produktów?
Wyobraź sobie sytuację, że wybierasz produkty tylko na podstawie treminu ważności produktów, a dokładniej zależy Ci na dłuższym terminie przydatności do spożycia. W sytuacji kiedy nie wykorzystasz tych produktów w potrzebie, a zdronbisz duże zapasy, którymi będziesz się żywić przez kolejne miesiące. Jeśli kupisz typowe konserwy “na przetrwanie” to zapełnisz żołądek, ale pogorszysz swój ztan zdrowia. Takie produkty zawierają duże ilości soli i konserwantów. Jakie ma to znaczenie dla zdrowia? Skutkować może nadciśnieniem, a nawet nowotworami.
Czy można zatem zrobić zapasy żwynośi o długim terminie ważności, które nie pogarszają naszego zdrowia?Oczywiście, że tak. Część produktów o zdorwszym składzie i dłuższej dacie przydatności do spożycia znajdzisz tutaj . Pamiętaj to tylko część etykiet ze zdrowszym składem, które możesz tu zobaczyć. W ebooku “Zdrowszy wybór. Produkty o lepszym i gorszym składzie.” znajdziesz produkty które kupisz na dłużej ale również te które kupujesz codziennie.
Produkty nieżywnościowe przydatne podczas epidemii
Przedew szystkim warto zaopatrzyć się w apteczkę, leki które musimy przyjmować na stałe oraz leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Warto również mieć papier toaletowy, latarkę, zapalniczki, zapałki, zapas świeczek oraz baterii. Przydadzą się także żele antybakteryjne. Sprawdź czy masz w domu środki czystości tj. płyn do mycia naczyń, proszek do prania, płyn do mycia toalet, mydło.
Jednocześnie przypominam, że przy robieniu zapasów koniecznie należy rozważyć :
–co już w domu się znajduje a czego brakuje ( prawdopodobnie nie potrzebujesz 20kg mąki czy 30 opakowań makaronu)
–ilu jest domowników?
-co Twoi domownicy jedzą
-jakie zdrowe produkty mają długi termin spożycia
W przypadku ogłoszenia epidemii warto zaopatrzyć w zapas wody oraz produkty żywnościowe o długim terminie przydatności. Z produktów nieżywnościowych należy mieć odpowiedni zapas niezbędnych lekarstw.