Jesteś piękna – czyli kiedy nie powinnaś się odchudzać?
Odchudzanie to popularny temat w czasopismach i na portalach internetowych dla kobiet. Często obok porad na temat utraty masy ciała umieszczane jest zdjęcie szczupłej modelki w pozie która jeszcze bardziej uwydatnia jej smukłe kształty. To wpływa w ogromny sposób na nasze postrzeganie własnej sylwetki i przez to źle się z nią czujemy. W poradach tych jednak nie uwzględnia się tego, że utrata masy ciała nie jest dla nas zawsze korzystna. Sprawdź sytuacje w których nie powinnaś się odchudzać
Kiedy nie powinnaś się odchudzać?
Odchudzanie a karmienie piersią
U kobiet karmiących piersią zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się o około 625 kcal. 500 kcal z tej puli powinno być dostarczone wraz z pożywieniem. Pozostałe kalorie zostają pokrywane z zapasów zgromadzonych podczas ciąży. Dlatego radykalne odchudzanie, które wiąże się ze zmniejszeniem kaloryczności diety nie jest wskazane w tym okresie.
Niskokaloryczna dieta nie ma co prawda wpływu na wartość odżywczą mleka kobiecego oraz na ilość jego wytwarzania. Ma jednak ogromny wpływ na obniżenie właściwości immunologicznych pokarmu. Jest to bardzo niekorzystne ponieważ właściwości są one ważne dla kształtowania się układu odpornościowego dziecka.
Metabolizm a wiek
Metabolizm ma wpływ na szybkość spalania kalorii. Im jest szybszy tym lepiej. Na metabolizm ma wpływ szereg różnych czynników. Jednym z nich wiek. Niestety wraz z wiekiem prędkość metabolizmu spada.
U kobiet na wolniejszy metabolizm mają również wpływ zmiany hormonalne jakie zachodzą po menopauzie.
Z tego powodu nawet jeśli wcześniej twoje zwyczaje żywieniowe nie powodowały wzrostu masy ciała to po menopauzie mogą już powodować. Wystarczy spożywać codziennie tylko o 100 kcal więcej niż potrzebujesz aby w ciągu roku przybrać 5 kg.
Powrót do masy ciała sprzed lat, może być o wiele trudniejszy niż wcześniej. Prawidłowa wartość BMI wynosi od 18,5–25,0. Ze względu na wolniejszy metabolizm nie zawsze może ci się udać szybko powrócić do masy ciała z młodości, szczególnie jeśli była ona bliska dolnych granic BMI. Jednak jeżeli uzyskasz już tą mieszczącą się przy granicy 25,0 to jest już duży sukces, który korzystnie wpłynie na twój stan zdrowia.
Sprawdź też: Jak uwierzyć w komplementy i być zadowolonym ze swojej sylwetki?
Masa ciała to nie wszystko
Popularne jest dążenie do określonej masy ciała. Wiele kobiet określa sobie cel np. 50 kg. Jeśli jednak ważysz te 54 kg i twoja masa ciała jest w normie to wszystko jest w porządku. Jeżeli ustalasz sobie cele w postaci kilogramów pamiętaj o tym, że prawidłowo masa ciała jest zależna od wzrostu. To, że ważysz więcej niż twoja niższa koleżanka nie znaczy, że masz nadwagę. Twoja prawidłowa masa jest większa ponieważ jesteś wyższa.
Dążenie do masy ciała która mieści się w granicach normy jest korzystne nie tylko ze względu na wygląd sylwetki ale przede wszystkim ze względu na zdrowie. Pamiętaj jednak aby w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Są sytuacje w których nie powinnaś się za wszelką cenne odchudzać ponieważ może to być tak samo niebezpieczne jak nadwaga.
Literatura
1. Borszewska-Kornacka MK, Rachtan-Janicka J, Wesołowska A i inni. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, Standardy medyczne/Pediatria, 2013, T. 10 s. 265-279
2. Bąk-Sosnowska M, Skrzypulec-Plinta V, Przyczyny nadmiernej masy ciała u kobiet w okresie menopauzalnym, Przegląd Menopauzalny 2012; 1: 31–35
3. St-Onge MP, Gallagher D, Body composition changes with aging: The cause or the result of alterations in metabolic rate and macronutrient oxidation?, Nutrition. 2010 Feb; 26(2): 152–155