Konsekwencje słuchania przez całe życie, że jesteś brzydka, gruba i do niczego się nie nadajesz
Nikt nie lubi słuchać obelg na swój temat. Pojedyncza obelga sprawia, że pogorszy nam się humor, ale szybko o niej zapomnimy. Problem zaczyna się wtedy gdy ktoś już od dzieciństwa regularnie słyszał, że jest brzydki, gruby, głupi i do niczego się nie nadaje. Konsekwencje tego ciągną się z nami przez całe życie i wpływają na wiele jego aspektów. Czytając dzisiejszy wpis dowiesz się, jakie są konsekwencje słuchania obelg.
Jakie są konsekwencje słuchania obelg
Efekty regularnie powtarzającej się przemocy słownej doświadczanej w dzieciństwie mogą się ujawnić dopiero w życiu dorosłym. Dotyczy to zarówno krzywdzenia emocjonalnego mającego miejsce w domu rodzinnym jak i w grupie rówieśników.
Na przemoc słowną są narażone nie tylko dzieci. Są na nią narażone także osoby dorosłe np. w związku partnerskim lub w pracy. U nich również w krzywdzenie emocjonalne może skutkować poważnymi konsekwencjami w późniejszym czasie.
Zaburzenia emocjonalne
Efektem często słyszanych negatywnych słów na swój temat jest niska samoocena. Niskie poczucie własnej wartości wpływa niekorzystnie na wiele aspektów życia. Taka osoba może mieć problemy z podjęciem decyzji, wyolbrzymiać swoje wady, odczuwać mniejszą radość z osiąganych sukcesów i czuć się jakby nigdy nie była wystarczająco perfekcyjna.
Osoby doświadczające krzywdzenia emocjonalnego mogą zmagać się w przyszłości z nadmiernym rozmyślaniem o niepomyślnych zdarzeniach, dostrzegania tylko negatywnych aspektów danej sytuacji oraz poczuciem bezsilności. Przemoc psychiczna może skutkować również zaburzeniami lękowymi oraz depresją.
Problemy z relacjami
Przemoc słowna skutkuje brakiem poczucia przynależności do jakiekolwiek grupy. Człowiek jest z natury istotą społeczną dlatego skutki tego są ogromne. Osoby krzywdzone emocjonalnie doświadczają uczucia odrzucenia oraz osamotnienia. Z czasem może to prowadzić do skłonności do izolacji oraz wycofania się co negatywnie rzutuje na relacje ze społeczeństwem. Związane jest to z wykształconą nieufnością do innych, która uniemożliwia nawiązywanie kontaktów.
Negatywny obraz swojego ciała
Nadmierne oczekiwania wobec wyglądu dziecka oraz zwracanie uwagi na jego mankamenty skutkują kompleksami. Związane są one z zaniżoną samoocenę będącą skutkiem takiego działania. Nieakceptacja swojego ciała oraz dążenie do perfekcjonizmu osób doświadczających w przeszłości przemocy słownej może nawet doprowadzić do problemów z łaknieniem i zaburzeń odżywiania.
Podsumowując, niemiłe słowa i obelgi skierowane w drugą osobę, szczególnie jeśli powtarzają się regularnie skutkują zaniżoną samooceną. Skutkuje to dążeniem do perfekcjonizmu, który sprawia, że dana osoba dostrzega tylko swoje wady. Krzywdzenie emocjonalne ma wpływ również na trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi oraz może doprowadzić do zaburzeń lękowych oraz depresji.
Przeczytaj też: Samoakceptacja – jak czuć się dobrze w swoim ciele kiedy inni mówią do Ciebie chudzielec lub grubas?
Literatura
2. Dragan M., Zaburzenia psychiczne u dorosłych krzywdzonych w dzieciństwie – badanie z zastosowaniem wywiadu strukturalizowanego SCID-I. Dziecko Krzywdzone. Teoria, badania, praktyka, 2018, 17(2), 9-25
3. Cygan A., Przemoc psychiczna wobec partnerki w związkach intymnych, Państwo i Społeczeństwo, 2013, 13(3), 31-51
4. Kobieracka A., Emocjonalny aspekt obrazu ciała a ocena relacji z rodzicami u młodych kobiet. Przegląd psychologiczny, 2012, 55(4), 383-395
5. Iwaniec D., Emocjonalne krzywdzenie dzieci., Dziecko krzywdzone, 2012, 2(39), 28-47
6. Wolke D., Lereya S.T., Long-term effects of bullying., Arch Dis Child., 2015, 100, 879–885.