Motywacja – jak znaleźć motywację i ją utrzymać w trakcie odchudzania?
Motywacja pomoże ci wytrwać w tym długim procesie jakim jest odchudzanie. Poznaj sposoby na to jak ją znaleźć i utrzymać. Dzięki temu łatwiej będzie ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
Znajdź powód dla którego chcesz schudnąć
Łatwiej nam osiągać cele, gdy mamy ku temu konkretny powód. Znajdź swój dla którego chcesz schudnąć. Może chcesz nosić mniejszy rozmiar ciuchów lub ubrać wymarzoną sukienkę? Powodem może być również chęć zadbania o własne zdrowie. Otyłość to jeden z czynników chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze.
Warto sobie te powody codziennie przypominać. Możesz sobie je codziennie rano powtarzać lub wypisać na kartce i umieścić np. w kalendarzu do którego często zaglądasz.
Możesz również skorzystać z gotowe listy motywatorów. Przygotowałam ją dla Ciebie w Planerze dietowicza. Z planerem możesz zapoznać się tutaj.
Kontroluj co jesz i swoje postępy
Plan dietetyczny będzie efektywny tylko wtedy gdy będziesz go się ściśle trzymać. Oznacza to, że nie powinieneś przekraczać bilansu kalorycznego. W kontroli swoich zachowań żywieniowych pomocne jest prowadzenia dzienniczka żywieniowego. Powinieneś w nim zapisać skrupulatnie co zjadłeś łącznie z tą batonikiem kupionym w pośpiechu czy ciastkiem, którym zostałeś poczęstowany przez koleżankę w pracy. W zależności od twoich preferencji zapisy możesz prowadzić w zwykłym zeszycie lub w aplikacji na smartphona.
Oprócz posiłków warto również kontrolować swoje postępy po przez pomiar obwodów i masy ciała. Efekty diety będą dla ciebie dodatkową motywacją do dalszego odchudzania.
Pomiary oraz dzienniczek żywieniowym możesz prowadzić w Planerze dietowicza.
Nie bądź jednak dla siebie zbyt surowy
Kontrola swoich zachowań jest ważna, ale nie możesz być przy tym dla siebie zbyt surowym. Jeśli zdarzyło ci się zjeść w pracy ciastko, czy pozwolić sobie na odstępstwa od diety podczas urodzin cioci w weekend to nic takie się nie stało. Zjadłeś to ciastko, a w domu zjesz zdrową kolację.
Po każdym takim odstępstwie kontynuuj dietę dalej. Odstępstwo nie oznacza, że to wszystko nie ma sensu i powinieneś z tego powodu zakończyć odchudzanie.
Jeśli potrzebujesz diety, zobacz czy potrzebujesz diety indywidualnej czy dieta standardowa Thermomix lub dla zabieganych spełnia Twoje oczekiwania.
Polub aktywność fizyczną i swoją nową dietę
Ustalenie celu jest bardzo ważne, jednak nie możesz się tylko na nim skupiać, a ćwiczenia i dietę traktować jedynie jako narzędzia. Powinieneś potraktować je jako część swojego życia. Inaczej po osiągnięciu celu lub podczas przestojów w spadku masy ciała będziesz czuć się zdemotywowany.
Znajdź takie ćwiczenia i posiłki, które sprawiają ci przyjemność. Aktywność fizyczna może być sposobem na polepszenie samopoczucia. Z kolei nowa, zdrowa dieta sposobem na odkrycie nowych, smakowitych dań.
W planerze dietowicza zamieściłam listę do planowania posiłków oraz planowania i monitorowania aktywności fizycznej.
Znajdź wsparcie u innych
Przechodząc na dietę redukcyjną warto podzielić się z tym bliskimi.
Wsparciem może być również osoba, która prowadzi twój proces odchudzania. Warto podzielić z nią się swoimi osiągnięciami dotyczącymi diety. Motywacji możesz również szukać na forach internetowych na których inni dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat diety. Warto jednak aby było to fora nadzorowane przez kogoś profesjonalnego np. dietetyka. W ćwiczeniach pomocne może być korzystanie z zajęć grupowych.
Wyznaczanie realnych celów, kontrola postępów oraz wsparcie wśród innych ludzi jest niezwykle pomocne w procesie odchudzania. Pamiętaj jednak aby w tym wszystkim być dla siebie wyrozumiałym, a zdrową dietę potraktować jako część swojego stylu życia, a nie tylko narzędzie, które ma pomóc w schudnięciu.
Literatura
1. Samdal GB, Eide GE, Barth T, Williams G, Meland E, Effective behaviour change techniques for physical activity and healthy eating in overweight and obese adults; systematic review and meta-regression analyses, Int J Behav Nutr Phys Act. 2017; 14: 42.
2. Kong A, Beresford SAA, Alfano CM at all., Self-Monitoring and Eating-Related Behaviors Associated with 12-Month Weight Loss in Postmenopausal Overweight-to-Obese Women, J Acad Nutr Diet. 2012, 112(9): 1428–1435.
3. Teixeira PJ, Silva MN, Mata J, Palmeira AL, Markland D, Motivation, self-determination, and long-term weight control, Int J Behav Nutr Phys Act. 2012; 9: 22.