Chcesz żyć zdrowiej? Pij wodę!
Woda pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Jest nośnikiem substancji, zapewnia odpowiednie środowisko do przebiegu większości życiowo ważnych procesów. Bierze udział w transporcie składników odżywczych, usuwaniu zbędnych metabolitów, termoregulacji czy trawieniu, odpowiada za odpowiednie napięcie komórek i tkanek, ochrania organizm przed uszkodzeniami czy patogenami (np. będąc częścią śluzu czy śliny).
W organizmie człowieka woda stanowi 45-75%. Największa wartość dotyczy noworodków i maleje z wiekiem. Mniejszy jej udział zauważamy u osób otyłych niż szczupłych, oraz u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z zależności: im więcej mięśni- tym więcej wody, im więcej tkanki tłuszczowej- tym wody jest mniej.
Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest zależne od wielu czynników m.in. wieku, stanu zdrowia, masy ciała, rodzaju wykonywanej pracy, aktywności fizycznej, warunków pogodowych czy ilości spożytego pokarmu. Ogólne zalecenia mówią o spożywaniu 2 litrów wody dziennie (kobiety), 2,5 litra (mężczyźni) oraz wzroście zapotrzebowania w czasie ciąży i laktacji odpowiednio do 2,3 oraz 2,7 litra. Inne zalecenia sugerują spożywanie ok 25-35 ml wody na każdy 1 kg masy ciała.
Powszechnie znany jest fakt, że niedobór wody wywołuje negatywne skutki w organizmie. Istnieją różne rodzaje odwodnień jednak efekty wszystkich są niebezpieczne. Do objawów odwodnienia należą m.in.: uczucie suchości w ustach, omdlenia, ból głowy, nudności, zaburzenia wzroku, zaparcia, sucha skóra czy drgawki. Znaczny niedobór wody może doprowadzić nawet do śmierci. Przyczyny odwodnienia mogą być różne, jednak do najczęstszych zaliczyć można biegunki, wymioty, niedostateczną podaż płynów czy zaburzenia pracy nerek.
Również zbyt duży udział wody w naszym organizmie nie jest zjawiskiem pożądanym. Przewodnienie może prowadzić do obrzęków komórek i tkanek, w tym do niebezpiecznego obrzęku mózgu lub płuc. Stan ten zdarza się rzadko i najczęściej spowodowany jest nieprawidłową pracą nerek. Zdrowy organizm potrafi usunąć nadmiar wody, chyba że jednorazowo zostanie podana bardzo duża jej ilość, przekraczająca możliwości wydalania przez nerki.
Bardzo wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości wody w ciągu dnia. Jest to związane z niechęcią do jej smaku, brakiem odczucia pragnienia, niewypracowanymi przyzwyczajeniami, lub zastępowaniem wody słodkimi napojami i sokami owocowymi. Co zrobić, aby zwiększyć ilość wypijanej dziennie wody? Planuj i realizuj w planerze dietowicza.
Wybieraj wodę którą lubisz
Wbrew pozorom nie wszystkie smakują tak samo. Jest to zależne m.in. od ich składu oraz ilości zawartych w nich składników mineralnych. Wybierz wodę odpowiednią dla siebie.
Dodaj świeże owoce lub liść mięty
Jeśli nie lubisz smaku wody możesz dodać do niej niewielką ilość owoców, liść mięty lub odrobinę świeżego soku np. cytrynowego. Nada to delikatnego smaku i z pewnością będzie dużo lepszym wyborem niż wody smakowe z dodatkiem cukru.
Kup butelkę z podziałką
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wiele sklepów oferuje butelki z motywacyjnymi podziałkami. Możesz na bieżąco kontrolować ilość wypijanej w ciągu dnia wody.
Rozcieńczaj soki owocowe
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wodą, a do tej pory płynami spożywanymi w ciągu dnia były tylko soki owocowe- zacznij je rozcieńczać! Za każdym razem dodawaj trochę więcej wody, aż przyzwyczaisz się do jej smaku.
Literatura:
1.Normy żywienia dla populacji polskiej pod red. prof. dr hab. med. Jarosz M.
2.Jośko-Ochojska J., Spandel L., Brus L., “Odwodnienie osób w podeszłym wieku jako problem zdrowia publicznego”, Hygeia Public Health 2014, 49(4): 712-717
3.Kliniczny zarys chorób wewnętrznych. Podręcznik dla studentów dietetyki. pod red. Cymerys M., Rutz-Danielczak A., Pupek-Musialik D., Tykarski A.
4.Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dr med. Aleksandra Szczygła