Samoakceptacja – jak czuć się dobrze w swoim ciele kiedy inni mówią do Ciebie chudzielec lub grubas?
Problemy z samoakceptacją mogą mieć powiązanie z opinią innych ludzi na nasz temat. Jedną z najczęściej wytykanych cech jest masa ciała. Problem ten dotyczy zarówno osób szczupłych jak i z nadwagą. Dowiedz się jak akceptować siebie pomimo przykrych uwag.
Jak zaakceptować siebie?
Poznaj źródło krytyki innych osób
Warto uświadomić sobie skąd bierze się krytyka innych ludzi. W każdej społeczności – czy to w rodzinie lub gronie znajomych istnieją pewne normy i standardy kulturowe. Wyłamanie się z tych powszechnie obowiązujących, niepisanych zasad skutkuje stygmatyzacją, dyskryminacją oraz uprzedzeniami. Dlatego w rodzinach z nadwagą osoba szczupła jest często obiektem docinek i na odwrót osoba pulchna może zostać ofiarą drwin ze strony szczuplejszych znajomych. Takie zachowania mogą znacząco wpłynąć na samoakceptację.
Posłuchaj swojego obiektywnego obserwatora
Za każdym razem gdy słyszysz negatywną opinię na temat swojego ciała postaw się w roli obiektywnego obserwatora. Postaraj się spojrzeć na całą sytuację z dystansu. Pomyśl o cechach za które lubią Ciebie inni ludzie. Nie muszą być one powiązane z ciałem. Zastanów się również nad tym czy to że ktoś nie akceptuje Ciebie tylko ze względu na Twój wygląd to problem leży w Tobie, a może w tej osobie?
Przeczytaj też: Jak uwierzyć w komplementy i być zadowolonym ze swojej sylwetki?
Warto również obiektywnie ocenić samego siebie. Czy naprawdę powinieneś coś w sobie zmienić? Jeśli tak to czy jest to Twoja decyzja czy decyzja podjęta pod wpływem docinki innej osoby? Zastanów się również nad tym jakie inne cechy w sobie lubisz i za jakie cenią ciebie bliscy. Poznanie swoich mocnych stron, nawet nie związanych z masą ciała pozwoli na pracę nad samoakceptacją całego siebie w przyszłości.
W obiektywnej ocenie swojego ciała pomocne może być mówienie do siebie w myślach w osobie trzeciej lub zwracaniu się do samego siebie w swoim imieniu. To prosty sposób polecany przez psychologów, który pozwala na nabranie dystansu do całej sytuacji.
Nie mów o sobie źle nawet w myślach
Nie mów o sobie źle w towarzystwie innych osób. Jeżeli ty nie będziesz traktować siebie z szacunkiem, przedstawiasz taki obraz siebie innym ludziom.
Nie powinieneś również mówić o sobie negatywnie we własnych myślach. Unikaj takich stwierdzeń jak „nie będę siebie oglądać w lustrze ponieważ jestem okropny”, „myślę że nikt mnie nie polubi z powodu mojej wartości na wadze”, „będę unikać spotkań towarzyskich bo tylko tak uniknę przykrych komentarzy”. Takim zachowaniem sam niszczysz swoje poczucie własnej wartości.
Za każdym razem gdy złapiesz się na negatywnym myśleniu o swoim ciele spróbuj nadać myślom inny tor. Nie mów sobie negatywnych rzeczy, których sam nie powiedziałbyś innej osobie.
Reaguj asertywnie na krytykę
Również brak asertywności i bierne przyjmowanie krytyki wpływa negatywnie na naszą samoocenę. Zawsze powinieneś na nią zareagować. Nie oznacza to, że również masz tą osobę obrazić. Z krytyką możesz się zgodzić ale tylko jeśli jest to prawda. Przykładowo, ktoś zarzuca ci nadwagę z powodu lenistwa, a ty wiesz, że to nie prawda. Odpowiadasz „Tak mam trochę więcej kilogramów.” Przyznajesz się wtedy do nadwagi ale nie do lenistwa.
Z kolei jeśli krytyka jest całkowicie bezpodstawna wtedy możesz spróbować dopytać rozmówcę co miał na myśli lub odpowiedzieć „Uważam, że wyglądam dobrze”, „Podobam się sobie” – co świadczy o tym, że nie zgadzasz się z rozmówcą.
Gdy ktoś ciebie obraził przeanalizuj całą sytuację
Po każdej sytuacji w której ktoś negatywnie wypowiedział się na temat Twojej masy ciała przeanalizuj całą sytuację po powrocie do domu. Zastanów się co byś mógł takiej osobie odpowiedzieć oraz jak powinieneś wewnętrznie zareagować aby uniknąć zdenerwowania, smutku i lęku. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie czy słowa drugiej osoby są zgodne z prawdą. Każdą taką sytuację powinieneś traktować jako doświadczenie, które pozwoli ci na zastanowienie się nad tym jak uniknąć negatywnych emocji gdy znajdziesz się w niej ponownie.
Podsumowując praca nad samooceną jest bardzo ważna. Tylko gdy uświadomisz sobie swoją własną wartość będzie w stanie kontrolować swoje zachowanie, które pozwoli ci na akceptację swoje ciała.
Literatura
1. Brytek – Matera A., Obraz własnego ciała u otyłych kobiet: przyczyny i stopień niezadowolenia, związek z obniżoną samooceną i strategiami radzenia sobie ze stresem, Psychiatria Polska 2010, XLIV (2), 267–275
2. Hayward LE, Vartanian LR, Pinkus RT. Coping with weight stigma: development and validation of a Brief Coping Responses Inventory. Obes Sci Pract. 2017,14;3(4):373-383.
3. Góralewska – Słońska A., Poczucie własnej wartości jako potencjał jednostki, Polskie Towarzystwo Profesjologiczne, 2014, 2, 97-112
4. Mayo Clinic Staff. (2014, March 4). Positive thinking: Stop negative self-talk to reduce stress (mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/positive-thinking/art-20043950 dostęp z 09.03.2020 r.)
5. Kross E., Bruehlman-Senecal E. Park J. Burson A. Dougherty A., Shablack, H., Ayduk O. Self-talk as a regulatory mechanism: How you do it matters. Journal of Personality and Social Psychology, 2014, 106(2), 304–324
6. https://centrum-poznawcze.pl/asertywnie-radzic-krytyka/ (dostęp z 14.03.2021 r.)