Samopoczucie, a odchudzanie – dieta a Twój nastrój
Nasze samopoczucie ma ogromny wpływ na wykonywanie codziennych zadań. Jest również istotne jeśli chodzi o kwestie żywieniowe. To jakie emocje odczuwamy w danej chwili może mieć ogromny wpływ na nasze wybory żywieniowe. Samopoczucie, a odchudzanie – jaka jest między nimi zależność? O tym poniżej…
Wpływ samopoczucia na wybory żywieniowe
Emocje mogą wpływać na ilość spożywanego jedzenia. Jedną z takich emocji jest stres. Część ludzi gdy go doświadcza szuka ukojenia w jedzeniu. Sięganie po pokarmy w odpowiedzi na negatywne emocje nazywa się odżywianiem emocjonalnym. Osoby go doświadczające częściej sięgają po żywność bogatą w cukier i tłuszcz. Są to smaczne produkty z których i z spożywania odczuwamy przyjemność.
Odżywianie emocjonalne
Układ nagrody reaguje na dostarczanie pożywienia do organizmu. Zwiększa wydzielenie hormonów odpowiedzialnych za pozytywne emocje – dopaminy i seretoniny. To sprawia, że po spożyciu posiłku jesteśmy w dobrym nastroju.
Niestety długotrwały stres i radzenie sobie z nim poprzez pożywienie, może utrudniać zmianę nawyków żywieniowych. Jeżeli zauważyłeś u siebie wpływ emocji na rodzaj spożywanego pożywienia to ważne jest tutaj działanie wielowymiarowe m.in. nauka technik radzenia sobie ze stresem. Nie wystarczy sama zmiana sposobu żywienia.
Wpływ odchudzania na samopoczucie
Utrata masy ciała to nie tylko korzyści w postaci lepiej wyglądającej sylwetki czy poprawy zdrowia. Osoby, którym udało się schudnąć często wskazują, że wpłynęło to korzystnie na ich samoocenę i pewność siebie.
Jak kontrolować samopoczucie podczas odchudzania?
Bardzo ważne jest abyś odpowiednio zadbał o swoje przygotowanie do odchudzania. Nie korzystaj z gotowych, bardzo niskokalorycznych diet. Prędzej czy później skończą się one napadem głodu co przyczyni się do twojej frustracji, poczucia słabości a w efekcie do utraty motywacji. Jeśli chcesz tego uniknąć zadbaj o to aby dieta była dopasowana do ciebie, pozbawiona drastycznych restrykcji kalorycznych. Lepiej chudnąć wolniej, ale skutecznie.
Samopoczucie, a odchudzanie
Ważne jest również twoje nastawienie do odchudzania. Musisz znaleźć w sobie optymizm i wiarę, że jesteś w stanie osiągnąć sukces. Nie bój się korzystać z pomocy. Wsparcie bliskich, a nawet psychologa może pomóc Ci poradzić sobie z emocjami. Jeśli korzystasz z pomocy dietetyka pamiętaj aby szczerze z nim porozmawiać. Określ jakie potrawy lubisz, a jakie nie oraz opowiedz o tym co jest twoją największą przeszkodą, która utrudnia proces odchudzania. Wspólnie znajdziecie na to sposób.
Nie zapominaj również o motywacji. Stawiaj sobie realne cele, które chcesz zrealizować dzięki podjęciu decyzji o odchudzaniu. Zastanów się również nad korzyściami z schudnięcia. Wiedza po co to robisz napędza do działania przez cały proces.
DARMOWY DZIEŃ DIETY WIOSENNEJ DLA ZABIEGANYCH I THERMOMIX
Odżywianie emocjonalne to obszerne zagadnienie. Jeśli go doświadczasz, a chcesz schudnąć to oprócz zmiany nawyków warto nauczyć się radzić sobie z negatywnymi emocjami w inny sposób. Pamiętaj również o odpowiednim zaplanowaniu diety ponieważ tylko w taki sposób osiągniesz trwały sukces i unikniesz rozczarowania.
Literatura
1. Szczygieł D, Kadzikowska – Wrzosek R, Emocje a zachowania żywieniowe – przegląd badań, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, 2014, 86; 69-79
2. Kłósek P, Ocena procesu redukcji masy ciała pod kontrolą dietetyka u osób z nadwagą lub otyłością, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, 8(3), 117–127
3. Grzywacz R, Krupa J, Cichocka I, Rola psychologicznych aspektów odchudzania się na przykładzie klientek rzeszowskiego fitness clubu, Medycyna Rodzinna 2018; 21(1A); 20-28