Wakacje- zdrowe żywienie i dieta podczas urlopu. Jak jeśc w trakcie wakacji?
Prowadzisz zdrowy styl życia lub jesteś na diecie odchudzającej, chcesz wyjechać na urlop i nie wiesz co zrobić? Czy da się to pogodzić? Pomogę Ci, kiedy odpowiesz sobie na kilka pytań.
Na czym mi zależy i czy założenia celu chcę i jestem w stanie realizować w trakcie urlopu?
Odpowiedz sobie szczerze czy Twoje poprzednie zmiany stylu życia nie były zrywem a pierwsza lepsza okazja do „przerwania diety” powodowała lawinę obżarstwa?
Zmień podejście, w trakcie wakacji możesz troszkę wyluzować jeśli przyjmiesz, że celem jest utrzymanie efektów i nie pogorszy się wygląd sylwetki, stan zdrowia i samopoczucia. Nie oczekuj od siebie, że w trakcie wakacji będziesz na 100% gotować i realizować dietę „od deski do deski”. Przyjmij, że to czego nauczyłaś się do tej pory wykorzystasz w praktyce. Co to oznacza? Zajrzyj do diety, która uwzględnia Twoje zapotrzebowanie kaloryczne i zobacz ile w niej jest kromek pieczywa, ile owoców itd. Zakładam, że w trakcie wakacji nie będziesz używać wagi kuchennej stąd przed wyjazdem możesz fotografować przygotowane posiłki z diety by mieć możliwość zajrzeć w trakcie urlopu jaką wielkość porcji zjeść. To czego nauczyłaś się w trakcie diety pomoże Ci wykonywać świadomych wyborów. Już teraz wiesz czy ryba pieczona z ziemniakami i surówką czy karkówka smażona z frytkami jest zdrowsza?
Pytania dotyczące miejsca pobytu: Czy masz dostęp do kuchni? Czy jest dostęp do produktów spożywczych? Czy w trakcie wypoczynku chcesz/możesz gotować czy będziesz korzystać z restauracji?
Jeśli w miejscu Twojego pobytu jest kuchnia i chcesz z niej korzystać zobacz które posiłki możesz przygotować z diety. Wybierz te na które masz najbardziej ochotę w końcu to Twoje wakacje. Jeśli nie masz dostępu do kuchni lub nie chcesz gotować większość wyborów w restauracji kieruj produktami i potrawami, które wiesz, że są zdrowe i niskokaloryczne. Przykład: Częściej wybieraj na śniadanie twarożek z warzywami niż ser żółty. Wybierz częściej jajko gotowane niż jajecznicę na boczku. Celowo napisałam „wybierz częściej” niż „wybierz to zamiast tego”, żeby pokazać Ci, że możesz wybrać obie opcje. Jednak dla dbania o zdrową i zgrabną sylwetkę warto częściej wybierać zdrowsze potrawy.
Pytania dotyczące ruchu i aktywności fizycznej: Jakim typem jesteś leżący plackiem czy ruchliwy urlopowicz?
Spacery, pływanie, zwiedzanie, jazda rowerem to formy ruchu które pomogą spalić Ci kalorie w przyjemny sposób. Od leżenia plackiem nikt jeszcze nie zrobił fit formy, stąd jeśli masz tendencję do takiego odpoczynku to włącz aktywne formy, które nie powodują u Ciebie oporu.
Co z zachciankami? Pysznościami oferowanymi na wakacjach?
Na wszystko jest miejsce. Jednak czy codziennie potrzebujesz zjeść 3 porcje lodów, kebaba, frytki i gofry z bitą śmietaną i posypkami? Oczywiście, że nie. Rozłóż sobie te przyjemności na cały pobyt. Nie masz ochoty to nie jedz. Masz ochotę to zjedz w ilości satysfakcjonującej a nie do ostatniego kęsa jeśli już masz dość. Kontroluj sygnały wysyłane przez ciało-jedz wtedy gdy czujesz głód i przestać wtedy gdy już nie masz ochoty.
Jak można przygotować się przed wyjazdem?
Zobacz jakie zdrowe gotowce możesz zabrać ze sobą. Pomoże Ci w tym ebook “Zdrowszy wybór. Produkty o lepszym i gorszym składzie.” z przykładami etykiet. Zabierz strój i obuwie sportowe/strój kąpielowy.
Co zrobić po powrocie?
Wróć do swojego rytmu sprzed wyjazdu. Zapomnij o postach, głodówkach i detoksach.
Kilka rad na wakacje:
- Wykorzystaj zdobyte informacje na temat zdrowego stylu życia.
- Nie popadaj w skrajności. Ciesz się wypoczynkiem. Wystarczy, że zachowasz zdrowy rozsądek.
- Wykorzystaj zasadę 80/20. Zasada ta polega na opieraniu większej części żywienia 80% o produkty pełnowartościowe, a 20% to produkty „dla duszy”. Zasada 80/20 w praktyce jeśli wyjeżdżasz na tydzień a spożywasz 5 posiłków dziennie to zjesz 35 posiłków to 28 z nich będą pełnowartościowe natomiast 7 posiłków będzie typu lody, gofry i inne produkty/potrawy tego typu. Dla ułatwienia możesz przyjąć, że 1 posiłek dziennie będzie „ grzeszny” a pozostałe w ciągu dnia będą „odżywcze”.
- Uważaj na przypadkowe przekąski, podjadanie i dojadanie. Staraj się zachowywać wyraźne przerwy między głównymi posiłkami.
- Zastanów się czy dokładka jest Ci potrzebna czy jesz, żeby się najeść bo zaraz wracasz do stosowania diety?
- Korzystaj z możeliwości ruchu.
W wakacje masz więcej czasu na przemyślenia i czas dla siebie. Wykorzystaj tę możliwość na wybór zdrowszych produktów spożywczych. Wystarczy na jednych zakupach zajrzeć do jednego produktu by sprawdzić której firmy ma lepszy skład. Przygotowałam dla Ciebie przykłady, byś nie musiała uczyć się czytania etykiet. Przykłady etykiet zamieściłam w ebooku, znajdziesz w nim gotowe śniadania, dania, dania do przygotowania, zestawy na grill, na podróż, na wynos i wiele produktów jak lody, słodkie i słone przekąski. ZOBACZ tutaj