Wpływ diety o niskim indeksie glikemicznym na zdrowie
Pojęcie indeksu glikemicznego najczęściej kojarzone jest z dietą dla diabetyków. Coraz częściej jednak promowana jest ona u osób zdrowych jako optymalny sposób żywienia pozwalający na utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz prewencję chorób cywilizacyjnych.
Czym jest dieta o niskim indeksie glikemicznym?
Dieta o niskim indeksie glikemiczny jest to sposób odżywiania oparty na produktach o niskim indeksie glikemicznym.
Indeks glikemiczny został stworzony w celu podziału produktów ze względu na ich wpływ na stężenie glukozy we krwi czyli potocznie mówiąc „cukru”. Im niższy indeks glikemiczny tym wzrost poziomu glukozy po spożyciu produktu we krwi jest mniejszy.
Dieta o niskim indeksie glikemicznym – prewencja i leczenie cukrzycy
Dieta oparta na niskim indeksie glikemicznym zalecana jest osobom chorym na cukrzyce ponieważ zapobiega wahaniom stężenia glukozy we krwi po posiłku. Utrzymanie glikemii na prawidłowym poziomie zmniejsza częstość występowania epizodów hipoglikemii („niedocukrzenia”) czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi oraz hiperglikemii („przecukrzenia”) czyli zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Oprócz zastosowania w leczeniu cukrzycy, wiele wskazuje na to, że może być ona pomocna w jej zapobieganiu.
Dieta o niskim indeksie – prewencja chorób układu sercowo – naczyniowego
Od lat trwają badania nad znaczeniem diety o niskim indeksie glikemicznym w prewencji chorób układu krążenia. W wielu badaniach wykazano, że niski indeks glikemiczny diety przyczynia się do obniżenia stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL, a także obniżenia poziomu homocysteiny. Ich zbyt wysokie stężenie z kolei może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia. Należy więc dbać o ich prawidłowe stężenie, po przez aktywny tryb życia i dobrze zbilansowaną dietę.
Dieta o niskim indeksie glikemicznym – redukcja masy ciała
Dieta oparta na niskim indeksie glikemicznym może być również pomocna z redukcji masy ciała u osób z nadwagą. Po pierwsze posiłki te są bogate w węglowodany złożone, które dłużej są trawione, a więc sprzyjają dłuższemu utrzymywaniu się uczucia sytości. Po drugie zmniejszona odpowiedź glikemiczna, zmniejsza poziom stężenia leptyny we krwi. Leptyna to hormon, który przesyła do mózgu informacje o sytości. Im jej mniej, tym więcej musimy dostarczyć pożywienia. Jednak działa ona w taki sposób tylko u osób z prawidłową masą ciała. U osób z nadwagą poziom leptyny jest wyższy i dochodzi do uodpornienia się organizmu na nią. Zastosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym pozwala na obniżenie jej poziomu i przywrócenia jej fizjologicznego dobowego rytmu.
Dieta o niskim indeksie glikemicznym, a prewencja chorób nowotworowych
Wpływ diety o niskim indeksie glikemicznym na rozwój chorób nowotworowych nie jest jeszcze do końca poznany. Przeprowadzono badania które wykazały, że hiperglikemia poposiłkowa czyli wysokie stężenia poziomu glukozy we krwi po posiłku sprzyja wzrostowi komórek nowotworowych. Wciąż jednak potrzeba większej ilości badań, które udowodniłyby słuszność tej tezy.
Dieta o niskim indeksie glikemicznym jest nie tylko odpowiednia dla osób chorych na cukrzyce. Coraz więcej dowodów wskazuje na jej znaczenie w prewencji chorób cywilizacyjnych, a także w dietoterapii otyłości.
Literatura
- Włodarek D, Dietoterapia, PZWL 2015
- Kulczyński B, Gramza-Michałowska A, Znaczenie indeksu i ładunku glikemicznego w zapobieganiu rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(1) str. 51-56
- Panasiuk A, Śliwińska A, Małgorzewicz S, Wpływ diety opartej na produktach o niskim indeksie glikemicznym na efekty redukcji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2012, tom 3, nr 3, str. 94–103
- Gibała M, Janowska G, Wpływ stylu życia na zapobieganie oraz przebieg cukrzycy, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6,1, str. 63–67