Wyeliminuj 7 błędów które powodują brak efektów w odchudzaniu
Wydaje ci się, że jesz zdrowo, ale wciąż nie możesz schudnąć? Możliwe, że popełniasz któryś z poniższych błędów. Sprawdź najczęściej popełniane błędy przez osoby odchudzające się i nie pozwól aby oddalały one Ciebie od uzyskania wymarzonej sylwetki. Poniżej przedstawiam Ci 7 najczęstszych błędów, które powodują brak efektów w odchudzaniu.
Brak efektów w odchudzaniu – 7 najczęstszych błędów
1. Wypijasz kalorie
Przed rozpoczęciem odchudzania należy przeanalizować swój dotychczasowy jadłospis. Z reguły większość osób jest świadoma przyczyn nadwagi. Niekontrolowane spożycie słodyczy, przekąsek, dodatek cukru do potraw, codzienne smażenie na głębokim tłuszczu to tylko niektóre z przykładów.
Wiele osób zapomina, o tym że kalorie można również wypijać. O ile każdy wie, że coca cola jest kaloryczna, o tyle mało osób wie to samo o sokach. Soki są dobrym źródłem witamin i składników mineralnych, ale równocześnie są bardzo kaloryczne. Często nie mniej niż słodkie napoje gazowane. Jeśli lubisz soki to zastosuj kompromis. Wlicz szklankę soku do całodziennego zapotrzebowania (np. do obiadu), a resztę płynów uzupełnij wodą, która nie ma żadnych kalorii.
2. Nie czytasz etykiet
Coraz więcej producentów wypuszcza zdrowe, mało przetworzone produkty. Niestety sięgając po zdrowego batonika zapominamy, że on również może być źródłem kalorii. Zdrowe nie oznacza niskokaloryczne. Batoniki daktylowe są zdrowsze niż mieszanka oleju palmowego i cukru jednak nie oznacza to, że możesz bezkarnie się nimi objadać.
Pułapką są również produkty spożywcze, które tylko udają fit. Często można zauważyć to na ciasteczkach zbożowych, płatkach śniadaniowych czy jogurtach. Zanim sięgniesz po tego typu produkt sprawdź czy na pierwszym miejscu nie znajduje się cukier.
3. Stosujesz zasadę „wszystko albo nic”
Każdy z nas miewa zachcianki. Zastanów się ile razy miałeś tak, że powstrzymywałeś się od zjedzenia ciastka czekoladowego przez cały dzień żeby później i tak je zjeść, do tego z frytkami, zapijając słodką colą? Następnie stwierdzasz, że dieta nie ma sensu i powracasz do starych nawyków żywieniowych.
Zdrowe nawyki są ważne, ale ulegnięcie raz zachciance nie musi przekraczać całego twojego planu żywieniowego. Zjedz wymarzone ciastko czekoladowe, a następnie kontynuuj dietę dalej.
4. Nie planujesz swoich posiłków
Nie każdy musi lubić gotować i związku z tym spędzać wiele godzin w kuchni. Nie oznacza to jednak, że odchudzanie jest niemożliwe. Dużo zależy od twoich umiejętności planowania. Osobom planującym posiłki łatwiej jest utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe.
Zaplanuj posiłki na cały tydzień i wybierz się na większe zakupy. W dni naprawdę zapracowane gotuj posiłki na dwa dni lub skorzystaj ze zdrowych gotowców. Warto mieć w szafce kilka gotowych, zdrowych dań. Dzięki temu unikniesz kupowania kolejny raz mrożonej pizzy.
5. Zapominasz o ruchu
Dobrze zbilansowana dieta redukcyjna to podstawa odchudzania. Dlaczego by nie zwiększyć jej skuteczności po przez aktywność fizyczną? Włączenie aktywności fizycznej pozwala na uzyskanie znacznie szybszych i lepszych efektów odchudzania. Dieta pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy, ale to aktywność fizyczna wpływa w głównej mierze na to jak sylwetka wygląda po odchudzaniu. Jest to spowodowane tym, że ćwiczenia pozwalają na zapobiegnięcie utracie tkanki mięśniowej podczas odchudzania.
6. Traktujesz dietę tylko jako narzędzie
Podstawowym błędem wielu osób odchudzających się jest traktowanie diety tylko jak narzędzie. Odliczasz dni do końca diety aby móc znowu powrócić do swoich starych nawyków żywieniowych. To bardzo błędne myślenie. Po pierwsze jeśli nie polubisz swojego sposobu odżywiania trudniej będzie ci wytrwać na diecie. Po drugie powrót do starych nawyków po redukcji to łatwy sposób na efekt jojo.
Jeśli jakaś potrawa z twojej diety odchudzającej ci nie pasuje to zmień ją na inną. Opcji na zdrowe posiłki jest mnóstwo. Wybierz ten który odpowiada ci najbardziej.
SPRAWDŹ DARMOWY DZIEŃ DIETY DLA ZABIEGANYCH I THERMOMIX
7. Skupiasz się tylko na traconych kilogramach
Myślisz, że na temat odchudzania wiesz wszystko. Stosujesz się do każdej zasady, twój jadłospis jest dokładniej wyliczony oraz regularnie trenujesz, a mimo to wskazówka wagi ani drgnie? To całkiem możliwe, co nie oznacza, że twoje odchudzanie nie przynosi efektów.
Szczupłe i zdrowe ciało to nie tylko wskazówki na wadze. To także jego skład. Im więcej mięśni, i im mniej tkanki tłuszczowej tym sylwetka lepiej wygląda. Warto więc nie tylko ważyć się na wadze, ale również kontrolować swoje obwody. Mimo, ze waga stoi w miejscu to możliwe, że centymetry w talii ubywają.
Brak aktywności fizycznej, nie uwzględnianie wszystkich źródeł kalorii oraz skupianie się tylko na cyferkach na wadze to najczęściej popełniane błędy przez osoby odchudzającej się. Pamiętaj, że dieta nie ma być katorgą, ale zmianą stylu życia na lepszy już na zawsze.
Literatura
1. Gill J, Sattar N, Fruit juice: just another sugary drink?, The Lancet. Diabetes & Endocrinology 2014, 2(6); 444-446
2. Kryska S, Rej A, Problemy dotyczące redukcji masy ciała wśród mieszkańców województwa śląskiego, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2012, 8(4); 130-135
3. Ducrot P, Méjean C, Aroumougame V at.all, Meal planning is associated with food variety, diet quality and body weight status in a large sample of French adults, Int J Behav Nutr Phys Act, 2017, 14, 12.
4. Cava, E., Yeat, N. C., Mittendorfer, B, Preserving Healthy Muscle during Weight Loss. Advances in nutrition (Bethesda, Md.), 2017, 8(3), 511–519.