Wymioty – co jeść?
Mdłości poprzedzają wymioty, powodują, że nie mamy apetytu i drażnią nas różne zapachy. Do produktów które mogą zmniejszyć mdłości i wymioty należą: imbir, otręby i zarodki pszenne, mięso z indyka, fasola biała, kasza gryczana, cytryna, herbatki ziołowe (rumianek, mięsa, liść maliny). W trakcie wymiotów tracisz dużo płynów. Sprawdź jak poprawić nawodnienie
Chroń się przed odwodnieniem
Niezwykle ważne jest regularne nawadnianie organizmu, które nie dopuszcza do jego odwodnienia. W tym celu można pić niegazowaną wodę wysokozmineralizowaną, gorzką herbatę czy rozcieńczone kisiele, które zawierają skrobię. Należy jednak unikać cukru, który powoduje przyspieszenie odwodnienia.
Wymioty – dwa pierwsze dni
Popijaj na przemian herbaty ziołowe (melisę, dziurawiec, rumianek) i któryś z płynów nawadniających (przepisy poniżej). Gdy biegunka i wymioty się zmniejszają (drugi dzień), oprócz płynów możesz jeść rzadkie kleiki na wodzie z ryżu i kaszki kukurydzianej z niewielkim dodatkiem soli.
Wymioty – trzeci i czwarty dzień
Możesz jeść 3-4 małe, lekkostrawne posiłki, najlepiej kaszki i kleiki z ryżu, kaszki kukurydzianej, kaszy manny na wodzie. Możesz też jeść sucharki dietetyczne, czerstwą bułkę pszenną, chrupki kukurydziane naturalne (bez dodatków smakowych). Niektórzy dobrze tolerują gotowane przetarte ziemniaki z wody z odrobiną świeżego masła.
Sprawdź na czym polega dieta łatwostrawna.
Wymioty – powyżej czwartego dnia
Zacznij rozszerzać żywienie, bardzo ostrożnie wprowadzaj do diety inne produkty. Możesz zacząć od kanapki z pszennego pieczywa z masłem (jest lżej strawne niż margaryna) i cienkim plasterkiem szynki drobiowej.
Osobom chorującym pomagam za pomocą diety indywidualnej, poznaj szczegóły.
Wymioty – od szóstego dnia
Od szóstego dnia sięgaj po chudy twarożek z odrobiną miodu lub delikatnym dżemem. Papki stopniowo zamieniaj na mięsne i warzywne potrawy gotowane. Mięso rozdrabniaj (nawet zmiel), a warzywa drobno pokrój i gotuj do miękkości. Wskazane są drobnoziarniste kasze i ryż( kasza jaglana, kuskus, ryż biały), ale już nie w postaci kleiku. Owoce (bez skórki) lepiej jeść ugotowane lub duszone. Dobrze tolerowane w tym okresie są jajka na miękko lub pół miękko. Bardzo powoli wprowadzaj mleko. Najlepiej zacznij od małych ilości jogurtu naturalnego, kefiru lub mleka acidofilnego.
Jedz 4-5 niewielkich posiłków dziennie. Przez dwa tygodnie unikaj potraw pikantnych, tłustych, kawy, mocnej herbaty i bezwzględnie alkoholu.
Osobom zdrowym pomagam za pomocą diety Thermomix i dla zabieganych, poznaj szczegóły