Zdrowe nawyki – praktyka czyni mistrza!
Planujesz zacząć zdrowo się odżywiać, ale co chwila pojawiają się przeszkody? Wyobrażasz sobie przygotowanie zdrowych posiłków za czasochłonne zajęcie? Martwisz się, że przygotowane potrawy fit nie będą Ci smakowały? Przyjrzyj się także swoim obecnym nawykom i zastanów się, które z nich na pewno chcesz zmienić. Dopasuj swoją strategię do celu jaki zamierzyłeś. Pomyśl, co zyskasz dzięki lepszej organizacji dnia! Spróbuj i wybierz zdrowy kierunek.
KROK 1 – Zmień nastawienie!
Nie traktuj gotowania jako kolejnego przykrego obowiązku. To część dnia, którą możesz spędzić razem z rodziną. Wspólne gotowanie zbliża, a dzieci uwielbiają eksperymentować. Próbuj nowych dań, szukaj inspiracji, doprawiaj jak tylko masz ochotę. Poznaj smaki i kuchnie całego świata! Podczas gotowania słuchaj ulubionej muzyki, a nawet tańcz – niech to będzie chwila dla Ciebie, czas relaksu!
KROK 2 – Zaplanuj posiłki i czas na gotowanie!
Organizujesz pracę, organizujesz swój wolny czas to zorganizuj swoją kuchnię. Określ swoje możliwości, umiejętności oraz ilość czasu na gotowanie. Zastanów się kiedy możesz zrobić listę zakupów, kiedy zrobisz zakupy i przygotujesz posiłki.
KROK 3 – Zrób zakupy i zadbaj o małe zapasy!
Warto znaleźć jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz robić większe zakupy. Niech to będzie czas, kiedy jesteś w stanie zrobić zapasy na cały tydzień. Przed zakupami znaczące jest przygotowanie listy zakupów. To czas kiedy możesz sprawdzić czego brakuje w lodówce, jakie przyprawy warto dokupić. Być może wtedy wpadną do głowy pomysły jak wykorzystać produkty, które już masz.
KROK 4 – Wybieraj świadomie
Będąc na zakupach zwracaj uwagę na etykiety! Im dłuższa lista i bardziej magiczne nazwy składników tym zazwyczaj produkt mniej godny polecenia. Składniki podawane są w kolejności malejącej wagi.
KROK 5 – Jak zdrowo gotować?
Po pierwsze zacznij od rzeczy prostych. Jeśli nie masz dużo czasu to korzystaj z ułatwień. Mrożonki czy warzywa na patelnię sprawdzą się tu znakomicie. Pokrojone, gotowe do obróbki mogą zawsze czekać w zamrażalniku. W połączeniu z kaszą, ryżem brązowym, pełnoziarnistym makaronem, a także z mięsem można z nich stworzyć naprawdę zdrowe potrawy w kilkanaście minut. Podobnie można stworzyć koktajl owocowy. Wystarczy zblendować ulubione owoce z jogurtem naturalnym i danie gotowe. Podczas gotowania staraj się też pamiętać o tym by dania były kolorowe – chętniej jemy potrawy ciekawe.
KROK 6 – Gotuj na 2 dni lub zamrażaj!
Jeśli nie chcesz lub nie możesz codziennie przygotowywać posiłki. Śmiało gotuj obiad na 2 dni, a nawet 3 dni. Ugotowałeś więcej kaszy jaglanej? Zrób na jej bazie pożywne śniadanie, a drugą część wykorzystaj do zdrowego deseru z owocami. Podobnie niewykorzystany produkt zamroź! Na pewno przyda się za jakiś czas nie tracąc wielu walorów smakowych. Jeśli nie lubisz powielać tych samych dań pamiętaj, że prosto można zrobić małą zmianę. Wystarczy zmienić dodatek do dania np. warzywo.