Żywienie w niestrawności, przy zgadze i nadmiernych gazach
Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci niestrawności, zgagi lub gazów doświadcza wielu ludzi. Mogą być objawem sporej ilości schorzeń, ale również występować bez stwierdzenia żadnej choroby. Czynnikiem wywołującym wyżej wymienione objawy jest zazwyczaj pewnego rodzaju pożywienie i napoje.
Żywienie w niestrawności
Niestrawność charakteryzuje się bólem brzucha, uczuciem zalegania pokarmu w żołądku i wczesnym uczuciem sytości. Często towarzyszy takim chorobom jak m.in refluks żołądkowy i choroba wrzodowa żołądka..
Osoby z niestrawnością powinny unikać pokarmów ciężkostrawnych takich jak smażone potrawy i zawierające duże ilości tłuszczu. Zamiast nich zaleca się aby spożywały posiłki przygotowane po przez gotowanie lub pieczenie. Nie jest wskazane również spożycia potraw bardzo ostrych, marynowanych oraz gazowanych napojów.
Do produktów mogących łagodzić niestrawność należą ryż, jabłka oraz nasiona kminu.
Przyczyną niestrawności są również nieregularne spożywanie posiłków, szybkie jedzenie, a także spożywanie ostatniego posiłku bezpośrednio przed snem.
Żywienie w zgadze
Zgaga to uczucie palenia i pieczenia za mostkiem. Zgaga spowodowana jest cofaniem się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku.
Zgaga wywołują określone typy pokarmów. Najczęściej są to obfite posiłki, bogate w tłuszcz (tłuste mięsa, wędliny, sery żółte oraz wyroby z czekolady, placki ziemniaczane i inne potrawy smażone w głębokim tłuszczu). Wiele pacjentów skarży się również na wystąpienie zgagi po spożyciu potraw pikantnych, owoców cytrusów oraz warzyw cebulowych.
Jeżeli zgaga ciebie dotyczy to potrawy przyrządzaj najlepiej po przez gotowanie w wodzie, na parze oraz pieczenie w folii.
Objawy pieczenia zniwelować może wypicie mleka oraz spożycie innych produktów mlecznych (nie zaleca się śmietany ze względu na dużą ilość tłuszczu).
Żywienie przy nadmiernych gazach
Występowanie gazów to naturalne zjawisko fizjologiczne. Ich nadmiar jednak może doprowadzić do takich nieprzyjemnych objawów jak odbijanie, wzdęcia brzucha, wiatry czy powiększenie obwody brzucha.
Powstawanie gazów może być związane ze spożywanie konkretnych rodzajów pokarmów. Ich najczęstszą przyczyną jest nadmierne spożycie roślin strączkowych. Inne produkty wywołujące gazy to te mleko i jego przetwory ponieważ zawierają laktozę.
Nie wskazane są również cebula oraz większa ilość kapusty, brukselki i brokułów, a także gazowane napoje. Należy również ograniczyć owoce, na rzecz warzywa. Zawarta w owocach fruktoza może wpływać na powstawania gazów. Niektórzy pacjenci skarżą się na gazy po spożyciu produktów bogatych w błonnik.
Inna przyczyna gazów to nadmierne połykanie powietrza np. podczas szybkiego jedzenia lub żucia gumy.
Powyżej wymienione dolegliwości mogą być spowodowane konkretną jednostką chorobową. Jeżeli jednak lekarze nie postawił żadnej diagnozy możliwe, że twój organizm nie toleruje pewnych rodzajów pokarmów. Ostrożnie wprowadzaj do diety poszczególne produkty i obserwuj swoje ciało. Każdy z nas jest inny i na każdy dany produkt działa w inny sposób.
Literatura
- Włodarek D, Lange E, Kozłowska L, Głąbska D, Dietoterapia, PZWL 2015
- Ciborowska H, Rudnicka A, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL 2017
- Jarosz M, Praktyczny Podręcznik Dietetyki, IŻZ, 2010
- Akhondi-Meybod M, Aghaei M.A, Hashemian Z, The Role of Diet in the Management of Non-Ulcer Dyspepsia, Middle East Journal of Digestive Diseases Vol.7 No.1 January 2015
- Hassanzadeh Keshteli A, Feizi A, Esmaillzadeh A, Zaribaf F, Feinle-Bisset C, Talley N.J, Adibi P, Patterns of dietary behaviours identified by latent class analysis areassociated with chronic uninvestigated dyspepsia, British Journal of Nutrition(2015),113, 803–812
- Gulbicka P, Grzymisławski M, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76