Żywienie kobiety karmiącej piersią- ogólne zalecenia i przeciwskazania
Karmienie piersią niesie szereg korzyści zarówno dla matki i dziecka. Zaleca się aby trwało ono do ukończenia 6 miesiąca życia dziecka. Kobiety karmiące piersią słyszą wiele rad od członków rodziny i przyjaciół. Często nie do końca prawdziwych. Wbrew wszelkim „złotym radom” jadłospis kobiety karmiącej piersią wcale nie wymaga wielu wyrzeczeń, a jego podstawę stanowią zasady racjonalnego odżywiania się.
Żywienie kobiety karmiącej – ogólne zalecenia
Dieta kobiety karmiącej niewiele różni się od diety każdej dorosłej osoby. Powinna być oparta na piramidzie żywienia. W jadłospisie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, pieczywa pełnoziarnistego, grubych kasz, mięsa i ryb będących źródłem białka pełnowartościowego oraz olejów roślinnych. Nie można zapominać również o prawidłowym nawodnieniu. Osoby dorosłe powinny dostarczać razem z napojami i produktami spożywczymi 2 l wody na dzień. U kobiet karmiących piersią ilość tą zwiększa się o 700 ml. Większa jest również ilość kalorii. Związane jest to z produkcją oraz wydzielaniem mleka. Podczas pierwszych 6 miesięcy karmienia piersią zaleca się spożywać o 505 kcal/dobę więcej.
Na co należy zwrócić uwagę?
Ważnym składnikiem diety kobiety karmiącej jest kwas DHA. Jego ilość w mleku zależy od ilości znajdującej się w diecie matki. Źródłem kwasu DHA są ryby oraz owoce morza. Należy spożywać je 2 razy w tygodniu. Kwas DHA ma istotne znaczenie w rozwoju dziecka już od pierwszych dni jego życia.
Podczas laktacji zwiększone jest również zapotrzebowanie na niektóre witaminy. Jedną z takich witamin jest witamina C. Jej dobrym źródłem są natka pietruszki, czarne porzeczki oraz owoce cytrusowe. Zwiększone jest również zapotrzebowania na witaminę B6, której dobrym źródłem są ryby i mięso oraz produkty roślinne takie jak nasiona roślin strączkowych, orzechy, komosa ryżowa czy ryż brązowy. Należy jednak pamiętać, że przyswajalność witaminy B6 z produktów roślinnych jest o wiele mniejsza. Podobnie jak podczas ciąży należy również suplementować kwas foliowych.
Według najnowszych zaleceń kobiety karmiące mają większe zapotrzebowanie jod. Nie ma jednak potrzeby suplementacji jodu z powodu wdrożenia programów jodowania, dzięki którym jego niedobory praktycznie nie występują.
Produkty przeciwskazane
W żywieniu kobiety karmiącej niewiele produktów jest przeciwskazanych. Istnieje pogląd osób, że należy stosować dietę eliminacyjną w celu uniknięcia alergii u dziecka. Jest to błędne myślenie ponieważ stwierdzono, że dieta matki podczas karmienia piersią nie wpływa na ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja podejrzenia u niemowlęcia alergii na mleko krowie.
Nie zaleca się również picia dużej ilości kawy. Podobnie jak podczas ciąży jej spożycie nie powinno przekraczać się 2 filiżanek dziennie. Przeciwskazany jest również alkohol. Prowadzono badania z których wynika, że może on powodować opóźnienie psychoruchowe u potomstwa.
Czy herbatki laktacyjne działają?
Wśród kobiet karmiących piersią popularne są herbatki laktacyjne. W ich skład wchodzą takie zioła jak np. koper włoski, kozieradka czy pokrzywa. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów, które potwierdzają ich działanie. Wyjątkiem jest słód jęczmienny. American Breastfeeding Medicine zaleca jego stosowanie w żywieniu kobiet mających problem z laktacją. Stosowanie sodu jęczmiennego jest bezpieczne, jednak jego skuteczność wymaga większej ilości badań.
Dieta kobieta karmiącej to przede wszystkim dieta oparta na zasadach zdrowego odżywiania. Należy pamiętać o odpowiedniej podaży witamin i składników mineralnych i ich suplementacji pod kontrolą lekarza gdy wystąpią niedobory.
Tutaj możesz pobrać “ściągę na lodówkę” Przechowywanie pokarmu kobiecego i przygotowanie pokarmu do podania.
Literatura:
- Jarosz, Normy żywienia dla populacji polskiej, Instytut Żywności i Żywienia, 2017
- Bednarek, A. Karowicz-Bilińska, J. Kotarski, E. Nowak-Markwitz, R. Poręba, M. Spaczyński, Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania kwasów omega-3 w położnictwie, Ginekol Pol. 2010, 81, 467-469
- Wierzejska, M. Jarosz, W. Sawicki, J. Stelmachów, M. Siuba, Antyzdrowotne zachowania kobiet ciężarnych. Tytoń, Alkohol, Kofeina, Żywienie człowieka i metabolizm, 2011, XXXVIII, nr 2, str 84-98
- M. Jassem – Bobowicz, I. Domżalska – Popadaniuk, Zioła i leki stosowane w laktacji, Ann Acad Med. Gedan 2016, 46, 87-94