5 powodów dlaczego warto jeść warzywa
Niezależnie od tego czy zapytamy dziecko w przedszkolu czy dorosłego „Na czym polega zdrowie odżywianie?” każdy odpowie że należy jeść dużo warzyw i owoców. Pomimo tej wiedzy, wciąż wielu ludzi nie stosuje jej w praktyce. Często w naszym jadłospisie nie ma warzyw, a przecież większość z nas wie, że powinny znaleźć się w każdym posiłku.
Niska kaloryczność
Warzywa charakteryzują się bardzo niską kalorycznością. Dla porównania 100g świeżego zielonego ogórka zawiera 14 kcal, a 100g chipsów paprykowych aż 565 kcal! Jeżeli więc zastanawiasz się jaką wybrać przekąskę do wieczornego seansu filmowego postaw na warzywa.
Pamiętaj również o tym aby będąc na diecie redukcyjnej zawsze mieć w swoim domu świeże pomidory, ogórki czy paprykę. W chwilach gdy poczujesz głód, a do obiadu jest jeszcze daleko na pewno ci pomogą i nie zepsują przy tym twojego planu dietetycznego.
Mają mniej cukrów prostych niż owoce
Wiele osób zdaje sobie sprawę, że w naszej codziennej diecie powinno znaleźć się 5 porcji warzyw i owoców. Mało się jednak mówi o tym, że 3 porcje powinny stanowić warzywa. Jest to z powodowane tym, że mają one o wiele mniej cukrów prostych niż owoce. Nie podnoszą więc tak bardzo poziomu glukozy we krwi.
Źródło witamin
Warzywa to najlepsze źródło witamin dla naszego organizmu. Szczególnie te spożywane na surowo. Źródłem witaminy C są warzywa kapustne i papryka. Jej niedobór może skutkować osłabieniem organizmu i trudnościami w gojeniu się ran. Marchewka z kolei to najbardziej znane źródło witaminy A. Niedobór tej witamina objawia się po przez rogowacenie i łuszczenie naskórka oraz zaburzeniami w procesie widzenia. Inną ważną witaminą, szczególnie dla kobiet w ciąży jest kwas foliowy. Jego źródłem są ciemnozielone warzywa takie jak sałata, jarmuż czy brokuły.
Zwiększają odporność organizmu
Mleko z czosnkiem to znany sposób na przeziębienie. Nie jest to tylko ludowy mit. Ma on potwierdzenie naukowe. Wiele badań wykazało, że zawarte w czosnku związki – allicyny mają działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Ząbek czosnku nie tylko korzystnie wpłynie na smak twoich potraw, ale pomoże ci uniknąć przeziębienia.
Regulują prace jelit
Warzywa zaraz obok produktów zbożowych są głównym źródłem błonnika pokarmowego. Dostarczają jego większe ilości niż owoce. 30-40% błonnika pokarmowego w racji pokarmowej pochodzi z warzyw. Błonnik pokarmowy to istotny składnik diety. Reguluje on pracę przewodu pokarmowego, zapobiegając zaparciom.
Zapobiegają chorobom cywilizacyjnym
Oprócz witamin, warzywa zawierają również antyoksydanty. Są to związki chemiczne, które wychwytują wolne rodniki. Wolne rodniki powstają w naszym organizmie pod wpływem wielu czynników środowiska np. zanieczyszczeń powietrza czy stresu. Ich nadmiar może sprzyjać powstawaniu chorób nowotworowych. Antyoksydanty mają również znaczenie w prewencji chorób sercowo – naczyniowych.
Warzywami szczególnie bogatymi w antyoksydanty są brokuły, buraki, jarmuż, szpinak, czosnek, czerwona cebula a także pomidory. Pomidory zawierają likopen, który ma bardzo silne działanie przeciwnowotworowe. Wykazano, że zmniejsza on ryzyko rozwoju nowotworu prostaty u mężczyzna oraz nowotworu szyjki macicy u kobiet.
Spożywanie warzyw niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Przy niskiej kaloryczności, zawierają wiele witamin i antyoksydantów mających znaczenie w zapobieganiu coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych.
Literatura:
- Gherbi, Związki polifenolowe w owocach i warzywach, Medycyna Rodzinna 4/2011, str. 111-115
- Wawrzyniak, M. Krotki, B. Stoparczyk, Właściwości antyoksydacyjne owoców i warzyw, Medycyna Rodzinna 1/2011, str. 19-23
- Gwóźdź, P. Gębczyński, Prozdrowotne właściwości owoców, warzyw i ich przetworów, Postępy Fitoterapii 4/2015 str. 268-271
- Puzanowska – Tarasiewicz, L. Kuźmicka, M. Tarasiewicz, Antyoksydanty a reaktywne formy tlenu, Bromat. Chem. Toksykol. – XLIII, 2010, 1, str. 9-14
- Korzeniowska, A. Jabłecka, Cukrzyca (Część III) Dieta w cukrzycy, Farmacja współczesna 2009; 2, str. 110-116
- Jarosz, Normy żywienie dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017